Koniec wakacyjnego biznesu – po sezonie

Koniec wakacyjnego biznesu – po sezonie

Twoja działalność gospodarcza jest sezonowa i związaną z okresem wakacyjnym? Jeśli tak, nie musisz prowadzić firmy przez cały rok, a co za tym idzie, nie trzeba płacić składek ZUS i składać deklaracji VAT. Działalność taką można wstrzymać (zawiesić) na okres jesienno-zimowy i wznowić przed kolejnymi wakacjami. Okres taki nie może być dłuższy niż dwa lata.

Zawiesić działalność gospodarczą mogą jedynie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników – oprócz umów o pracę na czas określony, zawieranych jedynie na czas planowanej aktywności, lub też umów-zleceń. Zawieszając działalność gospodarczą na niedochodowy okres, nie mamy obowiązku opłacania składek na ZUS, co sprawia, że każdego miesiąca pozostaje im w kieszenie kilkaset złotych. Nie musimy również składać deklaracji VAT.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia zawieszenie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do dwóch lat. Musimy pilnować ram czasowych, jeśli nie wznowimy działalności w wyznaczonym terminie, firma zostaje zamknięta z urzędu – w drodze decyzji administracyjnej zostaje wykreślony wpis w Centralnej Ewidencji Działalności i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli zdecydujemy się na wznowienie działalności gospodarczej, informujemy o tym za pomocą formularza CEIDG-1.

Dzięki CEIDG informacja na temat wznowienia działalności gospodarczej trafia również do ZUS, urzędu skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku ZUS konieczne będzie złożenie także formularza ZUS DRA, w którym właściciel firmy deklaruje wysokość wpłacanych składek. Należy go złożyć najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca po wznowieniu firmy.

Właścicielem serwisu pkd.com.pl jest IFIRMA SA - dostarcza tysiącom polskich firm narzędzia pomocne w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Z nami założysz firmę korzystając z wniosku CEIDG-1, wyszukasz potrzebne kody PKD, a mała księgowość internetowa będzie łatwa w prowadzeniu. Wykorzystaj nasz program do fakturowania, a pod koniec roku wygodnie wypełnisz i wyślesz PIT roczny przez internet. Korzystając z naszych usług, w prosty sposób złożysz też druk VAT-R.