Biznes forum

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, proszę sięzalogować lub zarejestrować.

Strony: [1]
 Odpowiedz   
Autor Temat:Wycena środków trwałych
Gość

Posty: 945
Post Wycena środków trwałych
w: 20.12.2010, 15:38

Witam!
Lada moment mam zamiar otworzyć działalność gospodarczą. Mam w związku z tym kilka pytań dotyczących ustalenia wartości początkowej środków trwałych. Chodzi mi głownie o ustalenie następujących rzeczy:
1. Obliczenie wartości początkowej środków trwałych w przypadku wykonania ich we własnym zakresie i wg własnego pomysłu w czasie gdy nie prowadzi się jeszcze działalności gospodarczej. Jaka metoda wyceny oraz od kiedy należy je wykorzystywać w ewidencji środków trwałych i uwzględniać to w kosztach?
2. Jak rozliczac w kosztach gdy prowadze dzialalnosc gospodarcza w lokalu bedacym czescia nieruchomosci ktora jest moja wlasnoscia, a jak rozliczac jak lokal nie jest moja wlasnoscia

Z gory dziekuje za odpowiedź.

BOK ifirma
Administrator
Posty: 268
Post Odp: Wycena środków trwałych
w: 20.12.2010, 15:48

Witam,

Podatnik sam decyduje o zaliczeniu składników stanowiących majątek prywatny osoby fizycznej do środków trwałych firmy.
Prywatny majątek można wnieść z dniem rozpoczęcia działalności lub w trakcie prowadzenia działalności. Sposoby wyceny
wartości początkowej środków trwałych zawarte są w art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Może to być cena nabycia, koszt wytworzenia a także wartość rynkowa. W świetle updof kosztem wytworzenia jest wartość zawarta w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych rzeczowych składników majątku i wykorzystania usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Praca własna nie jest zaliczana do wartości początkowej środka trwałego.
Środki trwałe do majątku firmy wprowadza się na podstawie oświadczenia o przekazaniu ich na działalność gospodarczą.

W sytuacji, gdy środek trwały jest wprowadzony do majątku firmy i podatnik ponosi nakłady, których wartość w trakcie roku podatkowego przekracza kwotę 3500zł wydatek jest ulepszeniem środka trwałego. Koszty związane z modernizacją środka trwałego, który nie jest własnością podatnika uznaje się za inwestycję w obcym środku trwałym lub za zwykły remont – ma tutaj znaczenie charakter poniesionych prac remontowo-budowlanych.

Inwestycja w obcym środku trwałym opisana jest na blogu eksperckim:
blog.ifirma.pl/2009/08/inwestycja-w-obcym-srodku-trwalym/

Pozdrawiam,
Justyna Zastawna
Specjalista ds. obsługi klienta serwisu ifirma.pl

Strony: [1]
 Odpowiedz   
Mingle Forum by cartpauj
Wesrja: 1.0.33.3 ; Strona wczytana w 0.082 sekund

Właścicielem serwisu pkd.com.pl jest IFIRMA SA - dostarcza tysiącom polskich firm narzędzia pomocne w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Z nami założysz firmę korzystając z wniosku CEIDG-1, wyszukasz potrzebne kody PKD, a mała księgowość internetowa będzie łatwa w prowadzeniu. Wykorzystaj nasz program do fakturowania, a pod koniec roku wygodnie wypełnisz i wyślesz PIT roczny przez internet. Korzystając z naszych usług, w prosty sposób złożysz też druk VAT-R.

Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony naszym partnerom reklamowym. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close