Biznes forum

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, proszę sięzalogować lub zarejestrować.

Strony: [1]
 Odpowiedz   
Autor Temat:Zaliczenie do kosztów
Gość

Posty: 945
Post Zaliczenie do kosztów
w: 20.12.2010, 15:55

Dzień dobry
Czy można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności towary, które rozdajemy gratis, np. w ramach promocji lub w zamian za drobne usługi, np za pozowanie do zdjęć model otrzymuje od mojej firmy ubranie, w którym pozował. Jak sklasyfikować takie koszty? i jaką kwotą się posługiwać w takim przypadku - np. spodnie, które oddajemy modelowi powinnam zaksięgować na kwotę za jaką bym je sprzedała, czy za kwotę odpowiadającą kosztowi wyprodukowania tych spodni?

Z góry dziękuję za pomoc!

BOK ifirma
Administrator
Posty: 268
Post Odp: Zaliczenie do kosztów
w: 20.12.2010, 15:56

Witam,

kosztem uzyskania przychodów będą zarówno towary traktowane jako gratisy oraz wartość świadczeń rzeczowych wydanych w zamian za wykonaną usługę. Zróżnicowane będzie ujęcie księgowo-ewidencyjne przedstawionych w pytaniu wydatków, a także ich opodatkowanie. Należy rozróżnić tutaj sprzedaż premiową, nieodpłatne przekazanie towarów o małej wartości związane z przedsiębiorstwem (gratisy) oraz wynagrodzenie w naturze.

Sprzedaż premiowa jest środkiem oddziaływania na potencjalnego nabywcę, zmierzającym do zachęcenia do nabycia określonego towaru. Wydanie w ramach tej sprzedaży nagrody, ma na celu uatrakcyjnienie, co w istocie wypełnia treść pojęcia reklamy. Przedmiotem nagrody może być każde dobro, a więc zarówno towar jak i usługa. W obecnym stanie prawnym nieodpłatne przekazanie nagrody, w ramach sprzedaży premiowej jest czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Gdy suma nagród jakie otrzymała jedna osoba przekroczyła 760 zł to podatnik (organizator sprzedaży) ma obowiązek pobierania 10% podatku ryczałtowego od nadwyżki ponad tę kwotę.
Reasumując sprzedaż premiowa ma miejsce, gdy klient, po przekroczeniu ustalonej kwoty zakupu, lub zakupu określonego produktu dostaje w prezencie inny produkt. W firmie należy przygotować regulamin premiowania - czyli opisać sytuacje, które powodują przyznanie nagrody. Przy wydawaniu nagrody należy sporządzić dokumentację - czyli prowadzić listę wydanych nagród w powiązaniu z zaksięgowanymi transakcjami. Zakup nagrody jest kosztem uzyskania przychodów, który powinien być zaksięgowany w kolumnie 13 KPiR (pozostałe wydatki).

Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega tylko nieodpłatna dostawa towarów stanowiąca przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części).
W praktyce, organy podatkowe stoją na stanowisku, że przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przez podatników przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy przekazywanymi towarami są drukowane materiały reklamowe i informacyjne, prezenty o małej wartości i próbki, czyli towary wymienione w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeżeli chodzi o podatek dochodowy to nie ma jednoznacznej interpretacji w tej sprawie. Sprzedaż polegająca na dodaniu na przykład do 10 czekolad 1 gratis może oznaczać, że udziela Pani klientowi rabatu. Rabat towarowy, czyli świadczenie w postaci dodatkowej ilości towarów, obniża podstawę opodatkowania z tytułu dostawy towarów. Nabywca otrzymuje bowiem więcej towarów za tę samą kwotę należną. Rabat ten mieści się zatem w zakresie pojęcia udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (art. 29 ust. 4 ustawy o VAT). Zakup towarów jest kosztem uzyskania przychodów, podatnikowi przysługuje także odliczenie VAT.

Wynagrodzenie w naturze to wynagrodzenie w postaci rzeczowej albo w postaci usługi. Wydawane są w sposób zamierzony na podstawie umowy zawieranej z zainteresowaną osobą, czyli świadczenie traktowane jest jako składnik wynagrodzenia. Wypłacone (wydane w formie rzeczowej) wynagrodzenie jest kosztem uzyskania przychodu. Sam wydatek w postaci zakupu spodni poniesiony przez podatnika nie stanowi KUP. Świadczenia w naturze odpowiednio podlegają opodatkowaniu PIT, należy je również ozusować.

Pozdrawiam,
Justyna Zastawna
Specjalista ds. obsługi klienta serwisu ifirma.pl

Strony: [1]
 Odpowiedz   
Mingle Forum by cartpauj
Wesrja: 1.0.33.3 ; Strona wczytana w 0.097 sekund

Właścicielem serwisu pkd.com.pl jest IFIRMA SA - dostarcza tysiącom polskich firm narzędzia pomocne w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Z nami założysz firmę korzystając z wniosku CEIDG-1, wyszukasz potrzebne kody PKD, a mała księgowość internetowa będzie łatwa w prowadzeniu. Wykorzystaj nasz program do fakturowania, a pod koniec roku wygodnie wypełnisz i wyślesz PIT roczny przez internet. Korzystając z naszych usług, w prosty sposób złożysz też druk VAT-R.

Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony naszym partnerom reklamowym. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close