Witam,
Odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonanej czynności spoczywa na podatniku. W związku z czym odsyłam do wyszukiwarki kodów PKD lub organu właściwego do wydania opinii w zakresie klasyfikacji statystycznej przedmiotowych usług, którym jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 90-176 Łódź.
We wniosku CEIDG-1 nie ma limitu w liczbie podanych kodów PKD, dlatego warto zawsze podać ich więcej.
Przydatne kody PKD:
62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem
47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
82.19.Z Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura.
Ryczałt.
Stawki ryczałtu znajdzie Pan na stronie
http://www.wskazniki.gofin.pl/8,97,2,ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych.html
Skrócony algorytm do wyliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego:
przychód – ubezpieczenie społeczne = przychód do opodatkowania
przychód do opodatkowania * stawka ryczałtu = podatek
podatek – ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia (232,85zł) = podatek należny
Składki ZUS uwzględniamy w m-c ich opłacenia.
Zaliczki na podatek dochodowy opłacamy do 20 następnego m-c.
W CEIDG-1 należy zaznaczyć:
Pkt 18 Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie -ryczałtu od przychodów ewidencjowanych
Pkt 19 Forma wpłaty zaliczki- miesięczna
Pkt 20 Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej - inne ewidencje.
W przypadku ryczałtu nie mamy możliwości odliczać kosztów, ani wspólnie rozliczać się ze współmałżonkiem. Z ulgi na dzieci można skorzystać tylko w przypadku, gdy oprócz działalności posiada Pan również np. umowę o pracę.
PIT28 składamy do 31 stycznia.
Przydatne informacje w procesie założenia własnej działalności gospodarczej:
CEIDG-1
Formularz CEIDG-1można wypełnić na stronie ministerialnej http://www.ceidg.gov.pl lub na stronie naszego serwisu http://www.ifirma.pl/ceidg, w razie pytań można skorzystać z porad konsultantów na live chacie (pon.-pt., 9:00-16:00)
Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu w którym chcemy rozpocząć działalność w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy.
Regon
Regon nadawany jest automatycznie w przeciągu 7 dni od daty złożenia wniosku CEIDG-1 w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy. Po nadaniu będzie on widoczny na stronie ministerialnej http://www.ceidg.gov.pl -> baza przedsiębiorców, skąd też będzie można pobrać zaświadczenie o wpisie do CEIDG
ZUS
W ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy udać się do ZUS, celem wybrania odpowiednich składek. Przedsiębiorca zgłasza, jakie składki będzie za siebie odprowadzał na drukach ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).
Osoba, która posiada umowę o pracę (min.1680zł brutto) z działalności opłaca tylko składkę zdrowotną (270,40zł).
VAT
Jeśli będziemy rejestrować się do vat'u, wówczas należy złożyć formularz vat-r. VAT-R składamy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT w Urzędzie Skarbowym właściwym w sprawach VAT. Opłata skarbowa za rejestrację wynosi 170 zł. Opłaty należy dokonać na konto urzędu miasta/gminy/dzielnicy, na terenie którego mieści się siedziba naczelnika US. Urząd potwierdza zgłoszenie, wydając w tej sprawie decyzję administracyjną (VAT-5).
Pozdrawiam
Anna Pietrzak
BOK serwisu małej księgowości internetowej ifirma.pl
|