132403 - Kierownik działu zakupów

Kierownik działu zakupów zarządza podległym zespołem, tworzy i realizuje strategię zakupową przedsiębiorstwa. Kierownik działu zakupów zarządza podległym zespołem pracowników w celu osiągnięcia założonych wyników. Jego głównym zadaniem jest tworzenie oraz realizowanie strategii zakupowej przedsiębiorstwa we współpracy z innymi działami. Sporządza on prognozy i analizy dotyczące procesu, za który odpowiada oraz raportuje wyniki pracy działu zakupów. Na podstawie otrzymywanych informacji oraz własnej wiedzy i doświadczenia podejmuje decyzje istotne dla procesu, którym zarządza. Do zadań kierownika działu zakupów należy również rozbudowywanie bazy dostawców – odpowiada za dobór i pozyskanie nowych kontrahentów. W zakres jego obowiązków wpisane jest między innymi prowadzenie współpracy z kluczowymi dla przedsiębiorstwa dostawcami towarów i usług – ich nadzór, ocena okresowa. Kierownik działu zakupów negocjuje warunki handlowe. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna dbać o rozwój działu zakupów oraz brać czynny udział w projektach, których celem jest doskonalenie procesów logistycznych w przedsiębiorstwie.


Zadania zawodowe:

organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami BHP, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i ergonomii oraz przestrzegania zasad ochrony środowiska; tworzenie strategii zakupowych przedsiębiorstwa; realizowanie przyjętych strategii zakupowych; kierowanie podległym zespołem oraz dbanie o jego rozwój; opracowywanie prognoz dotyczących zakupów; opracowywanie analiz oraz raportowanie wyników działu zakupów; dobieranie i pozyskiwanie nowych dostawców; nadzorowanie i ocenianie okresowych dostawców towarów i usług; negocjowanie warunków handlowych z dostawcami; uczestniczenie w projektach doskonalenia procesów logistycznych przedsiębiorstwa. Kierownik działu zakupów powinien posiadać wykształcenie wyższe pierwszego stopnia (licencjat) z zakresu zarządzania, logistyki, ekonomii. Pożądana jest znajomość języków obcych (przynajmniej jednego) oraz obsługi komputera. Ze względu na specyfikę pracy może być przydatne posiadanie prawa jazdy kategorii B. Do wykonywania zawodu wskazane jest co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w dziale zakupów, zaopatrzenia lub logistyki. Preferowane jest potwierdzenie doskonalenia umiejętności na dodatkowych szkoleniach i kursach dotyczących zarówno wiedzy z zakresu procesu zakupów, jak zarządzania kapitałem ludzkim.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Doradca zarządzania - Doradca zarządzania to kluczowy specjalista, który odgrywa istotną rolę w rozwoju i efektywności organizacji. Jego głównym zadaniem jest analiza istniejących procesów w firmie oraz identyfikacja obszarów, które wymagają optymalizacji. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, doradca pomaga w tworzeniu i wdrażaniu strategii, które mają na celu zwiększenie wydajności oraz poprawę organizacji pracy. Współpracując z zespołami zarządzającymi, doradca zarządzania dostarcza cennych wskazówek dotyczących najlepszych praktyk, a także wspiera w implementacji innowacyjnych rozwiązań. Jego praca nie tylko przyczynia się do osiągania lepszych wyników finansowych, ale także do budowania kultury ciągłego doskonalenia w organizacji. W dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, doradca zarządzania staje się nieocenionym partnerem, który pomaga firmom dostosować się do nowych wyzwań i wykorzystać pojawiające się możliwości.
  • Menadżer ds. strategii - Menadżer ds. strategii to kluczowa postać w każdej organizacji, odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie długoterminowych planów rozwoju firmy. Jego głównym celem jest identyfikacja możliwości rynkowych oraz zagrożeń, co pozwala na skuteczne dostosowanie działań przedsiębiorstwa do zmieniających się warunków rynkowych. Osoba na tym stanowisku współpracuje z innymi działami, aby zapewnić spójność strategii z codziennymi operacjami firmy. Menadżer ds. strategii analizuje dane rynkowe, trendy oraz wyniki finansowe, co pozwala na podejmowanie świadomych decyzji. Wymaga to nie tylko umiejętności analitycznych, ale także zdolności do przewidywania przyszłych kierunków rozwoju oraz innowacyjnego myślenia. Współpraca z zarządem oraz innymi kluczowymi interesariuszami jest niezbędna, aby strategia była skutecznie wdrażana i przynosiła oczekiwane rezultaty.

Jakie PKD dla zawodu kierownik działu zakupów?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 70.10.Z - Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych

Sekcja ta obejmuje: - działalność profesjonalną, naukową i techniczną wymagającą...

Sekcja M, Dział: 70, Grupa: 70.1, Klasa: 70.10

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →