134301 - Kierownik domu spokojnej starości

Kierownik w domu spokojnej starości zapewnia efektywne funkcjonowanie domu i nadzoruje usługi świadczone na rzecz osób starszych. Kierownik domu spokojnej starości planuje, nadzoruje i ocenia świadczenie usług w zakresie opieki nad osobami starszymi – pensjonariuszami tego domu. Koordynuje działania administracyjne w zakresie planowania budżetu, zarządzania finansami, zapewnienia właściwych warunków eksploatacji bazy technicznej, kontrolowania jakości wykonania przydzielonych zadań, prowadzenia odpowiedniej polityki kadrowej zgodnej z kwalifikacjami i predyspozycjami psychofizycznymi pracowników. Samodzielnie podejmuje decyzje i ponosi całkowitą odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenia, dostosowując bieżącą działalność domu do obowiązujących przepisów, standardów i potrzeb pensjonariuszy. Jest odpowiedzialny za realizowanie zamówień i zobowiązań wobec podmiotów zewnętrznych. Bardzo ważnym zadaniem kierownika domu spokojnej starości jest stałe monitorowanie i ocena efektywności działalności placówki.


Zadania zawodowe:

nadzorowanie realizacji przepisów BHP, ochrony ppoż., ergonomii, ochrony środowiska, systemu HACCP; kierowanie i zarządzanie usługami i infrastrukturą domu spokojnej starości; zawieranie umów z dostawcami usług i realizacja ich postanowień; realizowanie zamówień i zobowiązań wobec podmiotów zewnętrznych; dobieranie, zatrudnianie pracowników oraz nadzór nad stałym podnoszeniem kwalifikacji; kierowanie działaniami personelu domu spokojnej starości; nadzorowanie realizacji standardu opieki na osobami starszymi; organizowanie i prowadzenie działalności marketingowej; ocenianie efektywności działania domu spokojnej starości. Do podjęcia pracy w zawodzie kierownika domu spokojnej starości preferowane jest wykształcenie wyższe drugiego stopnia, np. na kierunkach: administracyjnych, ekonomicznych, pedagogicznych, medycznych, pielęgniarskich lub pokrewnych oraz specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej lub studia podyplomowe uwzględniające minimum programowe specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej. Osoby wykonujące zawód kierownika w domu spokojnej starości powinny użytkować komputer i urządzenia peryferyjne, obsługiwać urządzenia biurowe. Pożądane jest także prawo jazdy kategorii B.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Opiekun osób starszych - Opiekun osób starszych to zawód, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa seniorom. Osoby pracujące w tej roli są odpowiedzialne za codzienną opiekę nad starszymi, co obejmuje nie tylko pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się czy higiena osobista, ale także zapewnienie towarzystwa i wsparcia emocjonalnego. Opiekunowie często stają się zaufanymi osobami, z którymi seniorzy dzielą swoje myśli i uczucia, co jest niezwykle ważne dla ich samopoczucia psychicznego. W pracy opiekuna istotne jest także dostosowanie się do indywidualnych potrzeb podopiecznych, co wymaga empatii, cierpliwości oraz umiejętności komunikacyjnych. Współpraca z rodziną seniora oraz innymi specjalistami, takimi jak lekarze czy terapeuci, jest również nieodłącznym elementem tej profesji, co sprawia, że opiekunowie odgrywają istotną rolę w zespole opiekuńczym.

Jakie PKD dla zawodu kierownik domu spokojnej starości?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 87.30.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.3, Klasa: 87.30
PKD 88.10.Z - Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 88, Grupa: 88.1, Klasa: 88.10

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →