214928 - Inżynier optyk

Inżynier optyk projektuje i opracowuje różne zastosowania przemysłowe urządzeń i układów optycznych, obsługuje układy i urządzenia optyczne, urządzenia oftalmiczne; prowadzi pomiary optometryczne; projektuje i buduje układy oświetleniowe. Posiada wiedzę na temat optyki w celu projektowania elementów konstrukcyjnych urządzeń, takich jak: mikroskopy, obiektywy, teleskopy i inne urządzenia optyczne.


Zadania zawodowe:

realizowanie i doskonalenie procesów produkcyjnych, pomiarowych i testowych z wykorzystaniem technologii optycznej; przeprowadzanie kontroli i analizy pracy układów i urządzeń optycznych; projektowanie i modelowanie elementów i układów optycznych (optyka geometryczna, optyka falowa) oraz systemów optycznych; udzielenie wsparcie w zakresie projektowania stanowisk pomiarowych wykorzystujących elementy optyczne; identyfikowanie pojawiających się problemów technologicznych oraz aktywny udział w poszukiwaniu ich rozwiązania; opracowanie, nadzorowanie oraz aktualizowanie dokumentacji technicznej; przygotowywanie analiz i sprawozdań na potrzeby firmy; uczestniczenie we wdrażaniu narzędzi Lean Manufacturing (metoda zarządzania i organizowania pracy, mająca na celu poprawę wyników firmy); przestrzeganie zasad ergonomii, etyki zawodowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowanie przepisów prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska wymaganych na stanowisku pracy.


Dodatkowe zadania zawodowe:

przeprowadzanie eksperymentów optycznych;
uczestniczenie w projektach i grantach oraz pozyskiwanie projektów i grantów finansowanych zewnętrznie, zgodnych z aktualnymi kierunkami rozwoju firmy.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Technik optyk - Technik optyk to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w branży optycznej, zajmując się nie tylko produkcją, ale także montażem różnorodnych wyrobów optycznych. Do jego zadań należy precyzyjne wytwarzanie soczewek, które są niezbędne w okularach korekcyjnych oraz w instrumentach optycznych, takich jak mikroskopy czy teleskopy. Technik optyk musi posiadać umiejętności związane z obsługą nowoczesnych maszyn oraz narzędzi, które umożliwiają dokładne cięcie, szlifowanie i polerowanie soczewek, aby zapewnić ich wysoką jakość i funkcjonalność. Ponadto, osoba na tym stanowisku często współpracuje z optometrystami i okulistami, aby dostosować wyroby do indywidualnych potrzeb pacjentów, co wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale także umiejętności interpersonalnych. W dzisiejszych czasach, technik optyk musi być również na bieżąco z nowinkami technologicznymi w dziedzinie optyki, aby móc oferować klientom najnowsze rozwiązania i produkty.

Jakie PKD dla zawodu inżynier optyk?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 33.13.Z - Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 33, Grupa: 33.1, Klasa: 33.13

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →