235502 - Instruktor tańca

Instruktor tańca uczy różnych rodzajów tańca, np: klasycznego, towarzyskiego, ludowego, współczesnego, jazz, hip hop, street dance, baletu, opracowuje układy taneczne, dobiera odpowiedni rodzaj muzyki, współpracuje z choreografem. Głównym zadaniem Instruktora tańca jest projektowanie i organizowanie różnorodnych zajęć tanecznych. Instruktor tańca pracuje z osobami różnymi pod względem płci, wieku, stanu zdrowia i poziomu sprawności fizycznej. Instruktor tańca prowadzi swoją działalność zawodową w grupach składających się z osób indywidualnych lub zespołach (pary taneczne, formacje o określonej liczbie uczestników na zajęciach). Podstawą pracy są kontakty z ludźmi. Objaśnienia prowadzącego wspomagane prawidłowym pokazem pozwalają uczestnikom łatwiej zrozumieć i opanować różne figury taneczne. Wzajemne kontakty powinny być kształtowane na zasadach pełnej dobrowolności, wspólnoty zainteresowań, bezkonfliktowości i wzajemnego poszanowania. Zadaniem, jakie często pojawia się, jest też konieczność przekonania osób uczestniczących w zajęciach do zmiany dotychczasowych zachowań i nawyków ruchowych.


Zadania zawodowe:

przestrzeganie zasad, przepisów BHP, ochrony ppoż., ergonomii, ochrony środowiska w organizacji zajęć tanecznych; rozpoznawanie i identyfikowanie zainteresowań i tradycji kulturalnych środowiska lokalnego; organizowanie, opracowywanie i reklamowanie informacji o zajęciach tanecznych; opracowywanie programów i scenariuszy zajęć tanecznych; organizowanie zajęć tanecznych pod względem infrastruktury, logistyki, założeń metodologicznych; przygotowywanie materiałów repertuarowych, sprzętu technicznego oraz materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć; dobieranie odpowiedniej muzyki do rodzaju tańca; nauczanie techniki tanecznej i zachowania sprawności ruchowej; przygotowywanie zespołu do występów, konkursów itp.; prowadzenie dokumentacji zajęć. Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie instruktora tańca jest zwykle posiadanie wykształcenia wyższego drugiego stopnia z przygotowaniem pedagogicznym. Podstawą wykonywania zawodu instruktora tańca jest przygotowanie taneczne oraz znajomość tańca i bardzo dobre przygotowanie techniczne do nauczania przynajmniej jednego stylu tańca. Instruktorami często zostają wieloletni tancerze, którzy kończąc swoją karierę zakładają firmy taneczne. W zawodzie tym może pracować osoba o bardzo dobrej sprawności i wydolności fizycznej, dużej sprawności układu kostno-stawowego i mięśniowego, bowiem praca wymaga prezentowania większości figur tanecznych. Wymagana jest też sprawność narządu równowagi.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Instruktor jogi - Instruktor jogi to wykwalifikowany specjalista, który prowadzi zajęcia mające na celu poprawę zarówno fizycznego, jak i psychicznego samopoczucia uczestników. Jego rolą jest nie tylko nauczanie różnych asan (pozycji jogi), ale także wprowadzanie uczestników w świat medytacji i technik oddechowych, które pomagają w osiągnięciu wewnętrznej harmonii. Instruktor jogi dostosowuje program zajęć do indywidualnych potrzeb grupy, co pozwala na skuteczne rozwijanie elastyczności, siły oraz koncentracji. Wspierając uczestników w ich drodze do równowagi ciała i umysłu, instruktor staje się nie tylko nauczycielem, ale także mentorem, który inspiruje do zdrowego stylu życia i samorozwoju. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, potrafi stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi i refleksji, co czyni zajęcia jogi nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także duchowej podróży.

Jakie PKD dla zawodu instruktor tańca?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych

Sekcja ta obejmuje: - szkoły publiczne i niepubliczne wszystkich typów, prowadzo...

Sekcja P, Dział: 85, Grupa: 85.5, Klasa: 85.51
PKD 96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej

Sekcja ta obejmuje: - działalność organizacji członkowskich, - naprawę komputeró...

Sekcja S, Dział: 96, Grupa: 96.0, Klasa: 96.04

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →