241207 - Specjalista do spraw zarządzania ryzykiem

Specjalista do spraw zarządzania ryzykiem zajmuje się analizą i oceną ryzyka, monitoringiem procesu zarządzania ryzykiem na poziomie biznesowym, jak i całej organizacji (ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka operacyjnego); zarządzaniem ryzykiem w okresie wzrostu lokalnego i globalnego ryzyka; opracowuje rozwiązania i narzędzia wykorzystywane w procesie zarządzania ryzykiem.


Zadania zawodowe:

identyfikowanie kluczowych ryzyk, zarówno na poziomie procesów biznesowych oraz całej organizacji; wypracowywanie skutecznych narzędzi w zakresie zarządzania ryzykiem (diagnozowanie ryzyka, właściwa reakcja na ryzyko, działania prewencyjne oraz kształtujące poziom ryzyka, stała kontrola); wypracowywanie systemu, pozwalającego na skuteczne alokowanie zasobów do zarządzania ryzykiem; wypracowywanie modelu świadomego i zrównoważonego kształtowania profilu ryzyka organizacji oraz wspieranie w wyborze odpowiedniego narzędzia wspierającego proces zarządzania ryzykiem; dokonywanie przeglądu obecnie obowiązujących w organizacji rozwiązań pod kątem ich efektywności i dostosowania do najlepszych praktyk rynkowych uczestniczenie w tworzeniu polityki i procedur z zakresu zarządzania ryzykiem, w tym kształtowanie i realizowanie strategii zarządzania ryzykiem obowiązującej w organizacji oraz wdrażanie systemów monitorowania i raportowania ryzyka oraz działań korygujących; kalkulowanie wskaźników poszczególnych rodzajów ryzyka (rynkowego, kredytowego, kontrahenta, walutowego, płynności); przygotowywanie symulacji i analiz dotyczących poszczególnych rodzajów ryzyka; przygotowywanie analiz ad hoc (pojedyncze badanie określonego zjawiska lub wielkości w danym momencie), na potrzeby zarządzania ryzykiem; wspieranie kierujących organizacją w zakresie zarządzania ryzykiem, tj. identyfikacji, analizy, szacowania lub pomiaru i sterowania ryzykiem; budowanie mechanizmów raportowania i monitorowania ryzyka, wspierających podejmowanie trafnych decyzji w organizacji, w tym sporządzanie raportów i analiz na potrzeby identyfikacji i pomiaru ryzyka; przygotowywanie informacji na potrzeby regulatora, audytorów wewnętrznych i zewnętrznych; uczestniczenie w tworzeniu standardów, automatyzacji procesów oceny ryzyka; wdrażanie rozwiązań optymalizujących procesy zarządzania ryzykiem; udzielanie wsparcia organizacji w procesie przygotowywania projektów wewnętrznych regulacji związanych z zarządzaniem ryzykiem; podnoszenie umiejętności i kwalifikacji własnych, tak aby były zgodne z aktualną wiedzą i przepisami prawa; przestrzeganie zasad, etyki zawodowej, ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowanie przepisów prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska wymaganych na stanowisku pracy.


Dodatkowe zadania zawodowe:

prowadzenie szkoleń, warsztatów z obszaru zarządzania ryzykiem.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Specjalista ds. zabezpieczeń - Specjalista ds. zabezpieczeń to kluczowa postać w dziedzinie ochrony informacji i systemów informatycznych. Jego głównym zadaniem jest doradztwo w zakresie wyboru oraz wdrażania odpowiednich systemów bezpieczeństwa, które mają na celu ochronę danych przed nieautoryzowanym dostępem oraz innymi zagrożeniami. Specjalista ten analizuje potrzeby organizacji, identyfikuje potencjalne ryzyka oraz proponuje rozwiązania, które są dostosowane do specyfiki działalności firmy. Współpracuje z zespołami IT, aby zapewnić, że wdrażane systemy są nie tylko skuteczne, ale także zgodne z obowiązującymi normami i regulacjami prawnymi. Choć jego praca koncentruje się na aspektach technologicznych i organizacyjnych, nie obejmuje ona doradztwa w zakresie bezpieczeństwa publicznego, co oznacza, że jego działania są ściśle związane z ochroną danych i systemów wewnętrznych przedsiębiorstw. Specjalista ds. zabezpieczeń musi być na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz posiadać umiejętności analityczne, które pozwalają mu na skuteczne przewidywanie i przeciwdziałanie zagrożeniom.

Jakie PKD dla zawodu specjalista do spraw zarządzania ryzykiem?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 80.20.Z - Działalność ochroniarska w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa

Sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospod...

Sekcja N, Dział: 80, Grupa: 80.2, Klasa: 80.20

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →