265204 - Kompozytor

Tworzy ideę artystyczną obrazu dźwiękowego i zapisu graficznego dzieł muzycznych oraz ich koncepcję interpretacyjną i wykonawczą, kierując się wiedzą muzyczną, intuicją artystyczną, otwartością na inspiracje wynikające z interdyscyplinarnego podejścia do sztuki.


Zadania zawodowe:

- dokonywanie wyboru sposobów realizacji stworzonej idei dzieła muzycznego - przyjmowanie indywidualnych metod posługiwania się środkami technicznymi i stylistycznymi w pracy nad materiałem dźwiękowym, w celu nadania dziełu charakteru oryginalnego, właściwego dla własnej twórczości; - dokonywanie wyboru formy dzieła i aparatu wykonawczego na podstawie wiedzy na temat historii i literatury muzycznej, a także znajomości budowy, możliwości brzmieniowych i wykonawczych instrumentów muzycznych oraz głosu ludzkiego; - przeprowadzanie konsultacji z artystami muzykami specjalności wykonawczych (instrumentaliści, wokaliści, dyrygenci), a także choreografami i tancerzami; - nieustanne poszerzanie własnej wiedzy, a także doskonalenie warsztatu kompozytorskiego; - korzystanie z nowoczesnych środków technicznych pozwalających na ułatwienie w pracy twórczej (komputery, instrumenty elektroniczne itp.), mogących także natchnąć do poszukiwania nowych dróg tworzenia; - dokonywanie zapisu skomponowanego przez siebie dzieła muzycznego przy użyciu istniejących sposobów notacji muzycznej lub stworzonych w tym celu przez siebie; - przedstawianie za pomocą zapisu odwzorowania graficznego obrazu dźwiękowego dzieła, wraz ze wskazówkami dotyczącymi interpretacji oraz sposobu jego wykonania; - uczestniczenie, jeśli jest taka możliwość, w próbach do wykonań publicznych oraz nagrań skomponowanych przez siebie utworów, w celu stworzenia wzorca praktyki wykonawczej i interpretacyjnej zgodnego z własnymi zamierzeniami jako twórcy; - komponowanie utworów muzycznych na konkretne zamówienie; - tworzenie dzieł muzycznych samoistnych, a także takich, które współdziałają z innymi dziedzinami sztuki, np. na potrzeby teatru, filmu, baletu, słuchowiska radiowego itp. oraz innych przedsięwzięć artystycznych o charakterze interdyscyplinarnym; - granie na jednym lub kilku wybranych instrumentach.


Dodatkowe zadania zawodowe:

- prowadzenie konsultacji w szeroko pojętych sprawach muzycznych, branie udziału w pracach komisji opiniodawczych;
- pełnienie funkcji kierowniczych w instytucjach artystycznych placówkach naukowych zajmujących się muzyką;
- prowadzenie pracy upowszechniającej muzykę;
- prowadzenie działalności dydaktycznej w zakresie przedmiotów muzycznych;
- zajmowanie się krytyką muzyczną (radio, telewizja, prasa);
- zajmowanie się aranżacją i orkiestracją utworów muzycznych.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Muzyk - Muzyk to artysta, który wyraża swoje emocje i kreatywność poprzez dźwięki i melodie. Jako wykonawca muzyczny, muzyk ma możliwość występowania na różnorodnych scenach, od kameralnych koncertów po wielkie festiwale, gdzie jego talent może być doceniony przez szeroką publiczność. W trakcie występów na żywo, muzyk nie tylko prezentuje swoje umiejętności, ale także nawiązuje emocjonalną więź z widzami, co czyni każdy koncert unikalnym przeżyciem. Oprócz występów na scenie, muzyk często spędza czas w studiu nagraniowym, gdzie tworzy nowe utwory, eksperymentuje z brzmieniem i współpracuje z innymi artystami. Praca muzyka wymaga nie tylko talentu, ale także ciężkiej pracy, determinacji i pasji, aby rozwijać swoje umiejętności i dostosowywać się do zmieniających się trendów w muzyce.

Jakie PKD dla zawodu kompozytor?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 90.01.Z - Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych

Sekcja ta obejmuje szeroki zakres działalności kulturalnych, rozrywkowych i rekr...

Sekcja R, Dział: 90, Grupa: 90.0, Klasa: 90.01

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →