265603 - Lektor dialogów filmowych i radiowych

Czyta przed mikrofonem listy dialogowe do filmów obcojęzycznych; prezentuje teksty (komentarze) do filmów reklamowych, dokumentalnych, dydaktycznych i popularnonaukowych; wygłasza (odczytuje) teksty przygotowane przez dziennikarzy do zrealizowanych audycji, programów muzycznych i informacyjnych; odczytuje fragmenty prozy, recytuje wiersze i inne teksty.


Zadania zawodowe:

zapoznawanie się z treścią tekstu do odczytania przed mikrofonem i sprawdzenie jego poprawności językowej; dokonywanie analizy treściowej programu lub filmu, który jest opatrywany wygłaszanym tekstem; przeprowadzanie prób głosowych przed mikrofonem; próbne nagrywanie tekstu w studio radiowym, telewizyjnym lub na żywo; odczytywanie tekstu z odpowiednią intonacją i dykcją dostosowaną do treści programu, filmu itp.; współpraca z inspektorem emisji programu radiowego, telewizyjnego lub reżyserem dialogów do filmu; dbałość o kulturę słowa, sprawność aparatu głosowego, umiejętność odczytywania tekstów w językach obcych; współpraca z twórcami, artystami, specjalistami z różnych dziedzin nauki, producentami i dystrybutorami, oraz osobami działającymi na rzecz rozwoju kultury i sztuki; archiwizowanie zrealizowanych programów radiowych, telewizyjnych i filmowych; śledzenie wydarzeń kulturalnych, artystycznych i społecznych oraz udział w wydarzeniach i spotkaniach z ludźmi reprezentującymi dziedzinę, w której się specjalizuje.


Dodatkowe zadania zawodowe:

nadzorowanie i szkolenie młodych lektorów;
udostępnianiem osobom niewidomym lub słabo widzącym treści wizualnych za pomocą werbalnego opisu dzieł scenicznych, sztuk plastycznych, filmów, gier komputerowych, wydarzeń sportowych, turystycznych i widowiskowych (tzw. audiodeskrypcja).


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Lektor - Lektor to specjalista, którego głównym zadaniem jest interpretacja i odczytywanie tekstów w różnorodnych mediach, takich jak filmy, programy telewizyjne czy reklamy. Osoby pracujące w tym zawodzie często posiadają wykształcenie w zakresie sztuki mówienia, co pozwala im na efektywne przekazywanie emocji i intencji zawartych w tekście. Lektorzy muszą wykazywać się nie tylko doskonałą dykcją i umiejętnością modulacji głosu, ale także zdolnością do szybkiego przyswajania informacji oraz adaptacji do różnych stylów narracji. Współpracują z reżyserami i producentami, aby dostosować swoje wystąpienia do wizji artystycznej projektu. Ich praca jest kluczowa dla tworzenia angażujących i profesjonalnych produkcji, które przyciągają uwagę widzów i skutecznie przekazują zamierzony przekaz.

Jakie PKD dla zawodu lektor dialogów filmowych i radiowych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 90.01.Z - Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych

Sekcja ta obejmuje szeroki zakres działalności kulturalnych, rozrywkowych i rekr...

Sekcja R, Dział: 90, Grupa: 90.0, Klasa: 90.01

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →