311209 - Technik urządzeń sanitarnych

Projektuje i nadzoruje wykonanie sieci instalacji wyposażenia sanitarnego domów mieszkalnych, budynków biurowych lub zakładów przemysłowych; w dziedzinie ochrony środowiska zajmuje się technologią uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, oczyszczania miast i wsi oraz unieszkodliwiania odpadów; nadzoruje utrzymanie prawidłowego funkcjonowania wyposażenia sanitarnego budynków, sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych.


Zadania zawodowe:

- posługiwanie się dokumentacją techniczną oraz wykonywanie szkiców i rysunków instalacji i sieci sanitarnych, grzewczych i gazowych; - projektowanie wyposażenia sanitarnego budynków, odcinków sieci cieplnych, wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych - w ramach posiadanych uprawnień; - prowadzenie budowy lub nadzoru technicznego instalacji i urządzeń sanitarnych, stanowiących wyposażenie budynku - w ramach posiadanych uprawnień; - lokalizowanie i usuwanie wadliwie działającego wyposażenia sanitarnego budynków; - nadzorowanie eksploatacji sieci wodociągowych w ramach przedsiębiorstw wodociągowo- kanalizacyjnych lub spółek fachowych; - organizowanie brygad wykonawczych oraz prowadzenie budowy sieci gazowych w ramach posiadanych uprawnień; - dobieranie materiałów, narzędzi, sprzętu i maszyn do wykonania instalacji sanitarnych w budynkach oraz sieci komunalnych w terenie; - przeprowadzanie kontroli jakości wykonania robót instalacyjnych i sieciowych oraz zgodności z dokumentacją techniczną i postanowieniami prawa budowlanego; - wytyczanie i utrwalanie w terenie przebiegu trasy gazociągu oraz ustalanie, zgodnie z dokumentacją techniczną, lokalizacji urządzeń; - przeprowadzanie próby szczelności i ciśnienia wykonanych instalacji budowlanych i sieci komunalnych; - kierowanie pracą brygady roboczej oraz organizowanie przebiegu prac instalacyjnych, konserwacyjnych i remontowych, z uwzględnieniem gospodarki materiałowej i sprzętowej; - sporządzanie kalkulacji robót instalacyjnych i sieciowych, kosztorysów i ofert przetargowych; - stosowanie w działalności zawodowej podstawowych aktów prawnych, norm technicznych z zakresu prawa budowlanego; - udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach na budowie; - organizowanie stanowisk pracy i dobieranie materiałów, sprzętu, maszyn i urządzeń zgodnie z zasadami ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi i ochrony środowiska.


Dodatkowe zadania zawodowe:

- sprawowanie nadzoru technicznego w administracji państwowej w zakresie opiniowania i uzgadniania dokumentacji instalacji sanitarnych;
- prowadzenie prac badawczych, uzupełniających, pomiarowych i pomocniczych.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Producent wyrobów sanitarnych - Producent wyrobów sanitarnych to specjalista zajmujący się wytwarzaniem różnorodnych ceramicznych urządzeń sanitarnych, które są niezbędne w każdym nowoczesnym budownictwie. Do jego głównych zadań należy projektowanie, produkcja oraz kontrola jakości takich elementów jak zlewy, wanny, bidety i miski ustępowe. Osoba na tym stanowisku musi posiadać wiedzę z zakresu technologii ceramicznej oraz umiejętności obsługi maszyn i urządzeń produkcyjnych. W procesie wytwarzania kluczowe jest zapewnienie wysokiej jakości produktów, które muszą spełniać normy sanitarno-epidemiologiczne oraz estetyczne. Producent wyrobów sanitarnych współpracuje z innymi działami, takimi jak projektowanie, marketing czy sprzedaż, aby dostarczyć klientom innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania. W obliczu rosnącej konkurencji na rynku, istotne jest również śledzenie trendów oraz wprowadzanie nowoczesnych technologii, co pozwala na ciągłe doskonalenie oferty i zwiększenie satysfakcji klientów.
  • Technik dezynfekcji - Technik dezynfekcji to kluczowy specjalista w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego, którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w różnych obiektach, takich jak szpitale, szkoły, biura czy zakłady przemysłowe. Osoba na tym stanowisku zajmuje się nie tylko dezynfekcją, ale również dezynsekcją i deratyzacją, co oznacza, że ma za zadanie eliminowanie nie tylko drobnoustrojów, ale także szkodników i gryzoni, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. \n\nTechnik dezynfekcji musi posiadać wiedzę na temat różnych metod i środków dezynfekcyjnych, a także umiejętność ich skutecznego stosowania w zależności od specyfiki danego obiektu. W swojej pracy często współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak epidemiolodzy czy inspektorzy sanitarno-epidemiologiczni, aby zapewnić kompleksową ochronę przed zagrożeniami biologicznymi. \n\nDzięki swojej pracy technik dezynfekcji przyczynia się do poprawy jakości życia społeczności, minimalizując ryzyko wystąpienia epidemii oraz chorób zakaźnych. Jego rola jest szczególnie istotna w kontekście globalnych wyzwań zdrowotnych, takich jak pandemia, gdzie odpowiednie procedury dezynfekcji stają się kluczowe dla ochrony zdrowia publicznego.

Jakie PKD dla zawodu technik urządzeń sanitarnych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 23.42.Z - Produkcja ceramicznych wyrobów sanitarnych

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 23, Grupa: 23.4, Klasa: 23.42
PKD 81.29.Z - Pozostałe sprzątanie

Sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospod...

Sekcja N, Dział: 81, Grupa: 81.2, Klasa: 81.29

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →