311901 - Cechowniczy

Ręcznie lub mechanicznie umieszcza cechy probiercze na wyrobach jubilerskich z metali szlachetnych przeznaczonych do obrotu handlowego, na zlecenie wytwórców, importerów i osób prywatnych.


Zadania zawodowe:

- przyjmowanie wyrobów z metali szlachetnych zgłaszanych do badania i cechowania; - wstępna identyfikacja cech probierczych i oznaczeń krajowych i zagranicznych; - cechowanie wyrobów z metali szlachetnych; - kontrola wyrobów po dokonaniu czynności probierczych z zakresu zgodności wybitych cech z wynikiem badania; - wydawanie wyrobów po zbadaniu i ocechowaniu; - obsługa komputerowego programu klientów i wprowadzenie wyników do komputera; - rejestracja znaków imiennych osób zajmujących się wytwarzaniem biżuterii z metali szlachetnych; - obsługa komputerowego programu służącego do rejestracji znaków imiennych; - prowadzenie korespondencji z klientami w sprawach zwolnień zgłaszanych wyrobów z obowiązku badania i cechowania; - przeprowadzanie kontroli w zakładach przetwórstwa i obrotu wyrobami z metali szlachetnych w zakresie przestrzegania przez nie przepisów prawa probierczego; - prowadzenie korespondencji z prokuraturą i policją w związku z naruszeniem prawa probierczego; - obsługa komputerowego urządzenia do identyfikacji oznaczeń probierczych; - prowadzenie magazynu metali szlachetnych.


Dodatkowe zadania zawodowe:

- kierowanie zespołem pracowników;
- organizowanie i planowanie bieżącej pracy wydziału.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Budowniczy - Budowniczy to kluczowy zawód w branży budowlanej, który odgrywa istotną rolę w procesie wznoszenia różnorodnych obiektów, zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Osoba na tym stanowisku nie tylko wykonuje prace ogólnobudowlane, takie jak murowanie, tynkowanie czy montaż konstrukcji, ale również angażuje się w bardziej specjalistyczne zadania, które wymagają zaawansowanej wiedzy technicznej i umiejętności. Budowniczy współpracuje z architektami, inżynierami oraz innymi fachowcami, aby zapewnić, że każdy projekt jest realizowany zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi oraz wymaganiami klienta. W trakcie swojej pracy, budowniczy musi być elastyczny i gotowy do rozwiązywania problemów, które mogą pojawić się na placu budowy, a także dbać o bezpieczeństwo swoje i innych pracowników. W związku z dynamicznym rozwojem technologii budowlanych, budowniczy powinien również na bieżąco aktualizować swoją wiedzę, aby móc stosować nowoczesne metody i materiały, co przyczynia się do efektywności i jakości realizowanych projektów.

Jakie PKD dla zawodu cechowniczy?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych

Sekcja ta obejmuje roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownict...

Sekcja F, Dział: 41, Grupa: 41.2, Klasa: 41.20
PKD 68.32.Z - Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie

Sekcja ta obejmuje: - działalność wynajmujących, agentów i/lub maklerów w zakres...

Sekcja L, Dział: 68, Grupa: 68.3, Klasa: 68.32

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →