321103 - Technik elektroradiolog

Wykonuje zabiegi zlecone przez lekarza w zakresie radiodiagnostyki oraz diagnostyki elektromedycznej i o charakterze terapeutycznym (radioterapia).


Zadania zawodowe:

przygotowywanie pacjenta do zabiegu (np. ułożenie); przygotowywanie sprzętu, instrumentów, materiałów fotograficznych itp.; wykonywanie badań elektrokardiograficznych, elektroencefalograficznych, audiometrycznych, termograficznych, ultrasonograficznych itp.; wykonywanie - w zakresie radioterapii - napromieniowania leczniczego specjalistyczną aparaturą i substancjami radioaktywnymi, zgodnie z zaleceniami lekarza; opracowywanie dokumentacji techniczno-lekarskiej (radiogramy, kardiogramy, taśmy rentgenokinematograficzne, zapisy na taśmach, opisy); samodzielna ocena niektórych wyników badań, np. ciśnienia krwi i innych danych związanych ze stanem pacjenta; prowadzenie rejestracji zabiegów i chorych oraz gospodarki materiałowej; obsługiwanie oraz konserwacja aparatury i urządzeń diagnostycznych do prześwietleń (np. generatora rentgenowskiego trzyfazowego, toru telewizyjnego ze wzmacniaczem, urządzenia do zdjęć celowanych, automatycznego - kolimatora programowego itp.), do badań naczyniowych - zabiegowych (np. zestaw do badań neuroradiologicznych typu Limer III, sprzęt reanimacyjny), do techniki tomograficznej (np. tomografy komputerowe), do badań radiofotograficznych (np. kamery małoobrazkowe, pantografy do zdjęć panoramicznych) oraz aparatów składających się na wyposażenie pracowni radioterapeutycznych, pracowni izotopowych oraz pracowni diagnostyki elektromedycznej; prowadzenie systematycznych kontroli dawek indywidualnych i innych pomiarów dozymetrycznych; przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. (np. używanie odzieży ochronnej), znajomość zasad ochrony przed promieniowaniem jonizującym.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Technik radiologii - Technik radiologii to wysoce wykwalifikowany specjalista, który odgrywa kluczową rolę w diagnostyce medycznej. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie badań obrazowych, takich jak rentgen, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, które są niezbędne do identyfikacji i oceny różnych schorzeń. W trakcie swojej pracy technik radiologii współpracuje z lekarzami oraz innymi pracownikami służby zdrowia, aby zapewnić pacjentom dokładne i bezpieczne badania. \n\nWymaga to nie tylko umiejętności obsługi skomplikowanego sprzętu medycznego, ale także wiedzy z zakresu anatomii, fizyki oraz zasad ochrony radiologicznej. Technik radiologii musi być również wrażliwy na potrzeby pacjentów, potrafić ich uspokoić i wyjaśnić przebieg badania, co jest szczególnie istotne w przypadku osób z lękiem przed procedurami medycznymi. \n\nDzięki swojej pracy technik radiologii przyczynia się do wczesnego wykrywania chorób, co może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia i poprawy jakości życia pacjentów.

Jakie PKD dla zawodu technik elektroradiolog?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 86.10.Z - Działalność szpitali

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 86, Grupa: 86.1, Klasa: 86.10

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →