325201 - Terapeuta środowiskowy

Terapeuta środowiskowy zapewnia osobom z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi wielostronną pomoc terapeutyczną w ich środowisku społecznym. Terapeuta środowiskowy jest zawodem o charakterze usługowym (opiekuńczym). Celem pracy terapeuty środowiskowego jest udzielanie wsparcia i terapii pacjentowi/podopiecznemu, jego rodzinie oraz społeczności lokalnej. Świadczy on czynną opiekę wobec pacjentów/podopiecznych z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi w ramach środowiskowych form opieki. Nawiązuje kontakt z pacjentem/podopiecznym oraz rozpoznaje jego potrzeby i możliwości, planuje działania terapeutyczne oraz opracowuje indywidualny i społeczny plan wsparcia, podejmuje interwencje środowiskowe, realizuje działania terapeutyczne w wymiarze indywidualnym i społecznym dotyczące pacjentów/podopiecznych, ich rodzin oraz społeczności lokalnej. Terapeuta środowiskowy realizuje zadania poprzez oddziaływania indywidualne, a także współpracując z wielospecjalistycznym zespołem terapeutycznym. Koordynuje działania w zakresie współpracy instytucjonalnej oraz podejmuje działania interwencyjne w środowisku pacjenta/podopiecznego. Współpracuje z innymi pracownikami medycznymi, pomocy społecznej, ośrodkami wsparcia, rehabilitacji społecznej i zawodowej, jednostkami związanymi z zatrudnianiem. Prowadzi dokumentację pracy z pacjentem/podopiecznym. Przestrzega zasad etyki zawodowej.


Zadania zawodowe:

organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska; ustalanie zasad kontaktowania się z pacjentem/podopiecznym; rozpoznawanie potrzeb i możliwości pacjenta/podopiecznego; planowanie działań terapeutycznych oraz opracowywanie indywidualnego i społecznego planu wsparcia; powadzenie treningów umiejętności społecznych; edukowanie otoczenia pacjenta w sprawach związanych z chorobą; prowadzenie interwencji środowiskowych; podejmowanie współpracy z zespołem terapeutycznym oraz placówkami ochrony zdrowia i pomocy społecznej; prowadzenie dokumentacji pracy z pacjentem/podopiecznym; wykonywanie działań zapobiegających stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi; pozyskiwanie informacji o możliwych szkoleniach umożliwiających zdobycie zatrudnienia przez pacjenta/podopiecznego. Zawód terapeuty środowiskowego wykonują osoby z wykształceniem średnim, które ukończyły szkolenie z zakresu terapii środowiskowej. Terapeuta środowiskowy w wyniku procesu kształcenia powinien posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu: psychologii, pedagogiki, socjologii, psychiatrii, geriatrii, podstawowych technik psychoterapeutycznych, patologii z klinicznym zarysem schorzeń i innych niezbędnych do pracy w zawodzie.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Terapeuta zajęciowy - Terapeuta zajęciowy to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w procesie wsparcia uczniów w szkołach specjalnych. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie zajęć terapeutycznych, które mają na celu rozwijanie umiejętności praktycznych oraz społecznych dzieci i młodzieży z różnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach swojej pracy terapeuta zajęciowy wykorzystuje różnorodne metody i techniki, dostosowując je do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. \n\nZajęcia te mogą obejmować zarówno aktywności manualne, jak i interakcje społeczne, które pomagają uczniom w nauce współpracy, komunikacji oraz radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Terapeuta zajęciowy współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak psycholodzy, pedagodzy czy logopedzi, aby zapewnić kompleksową pomoc i wsparcie. Jego praca nie tylko przyczynia się do poprawy umiejętności uczniów, ale także wpływa na ich poczucie własnej wartości i integrację w grupie rówieśniczej.

Jakie PKD dla zawodu terapeuta środowiskowy?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 85.32.C - Szkoły specjalne przysposabiające do pracy

Sekcja ta obejmuje: - szkoły publiczne i niepubliczne wszystkich typów, prowadzo...

Sekcja P, Dział: 85, Grupa: 85.3, Klasa: 85.32
PKD 87.10.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem zapewniająca opiekę pielęgniarską

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.1, Klasa: 87.10
PKD 87.20.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.2, Klasa: 87.20
PKD 86.90.A - Działalność fizjoterapeutyczna

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 86, Grupa: 86.9, Klasa: 86.90
PKD 86.90.E - Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 86, Grupa: 86.9, Klasa: 86.90
PKD 87.30.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.3, Klasa: 87.30
PKD 88.91.Z - Opieka dzienna nad dziećmi

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 88, Grupa: 88.9, Klasa: 88.91

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →