342202 - Instruktor sportu osób niepełnosprawnych

Instruktor sportu osób niepełnosprawnych planuje i prowadzi zajęcia sportowe, usprawniające oraz rehabilitację ruchową z osobami niepełnosprawnymi. Instruktor sportu osób niepełnosprawnych planuje i prowadzi zajęcia sportowe, usprawniające oraz rehabilitację ruchową z osobami mającymi różny stopień i rodzaj niepełnosprawności. Celem pracy instruktora sportu osób niepełnosprawnych jest usprawnianie podopiecznych, podniesienie sprawności fizycznej i psychicznej w celu zdobycia przez nich lepszego wyniku sportowego, oraz organizowanie czynnego spędzania czasu wolnego i utrzymania naturalnej aktywności fizycznej. Działania instruktora mają duże znaczenie w rehabilitacji ruchowej, psychologicznej i społecznej osób niepełnosprawnych. Instruktor sportu osób niepełnosprawnych wykorzystuje w pracy metody i techniki właściwe dla danego sportu, jak również wiedzę o niepełnosprawnościach i ich rehabilitacji. Instruktor przygotowuje cykle treningowe, dba o właściwy odpoczynek podopiecznych, odpowiedzialny jest za miejsce, w którym odbywają się treningi, jak również za sprzęt używany podczas zajęć. Instruktor sportu osób niepełnosprawnych organizuje grupy sportowe w zależności od rodzaju niepełnosprawności, możliwości podopiecznych, posiadanej bazy sportowej i sprzętu.


Zadania zawodowe:

organizowanie grupy w danym sporcie lub grupy usprawniania ruchowego; organizowanie bazy treningowej, miejsca prowadzonych zajęć, przygotowywanie sprzętu sportowego lub usprawniającego; opracowywanie planu i harmonogramu działań sportowych w wybranym sporcie i działań usprawniających; nauczanie i doskonalenie techniki wybranego sportu lub usprawniającej oraz aktywizacja psychoruchowa podopiecznego; ocenianie postępów osób niepełnosprawnych w opanowaniu techniki wybranego sportu usprawniania i aktywizacji psychoruchowej; organizowanie zawodów sportowych; prowadzenie dokumentacji związanej z przebiegiem procesu treningowego lub usprawniania ruchowego; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż. i sanitarno-epidemiologicznymi. Zawód instruktora sportu osób niepełnosprawnych może być wykonywany przez osobę, która ukończyła szkołę średnią ogólnokształcącą lub średnią zawodową i posiada co najmniej jeden tytuł instruktora dyscypliny sportu oraz ukończyła specjalistyczny kurs w wymiarze co najmniej 60 godzin. Instruktor powinien uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenia i organizacje branżowe lub w wyspecjalizowanych szkołach i ośrodkach szkoleniowych.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Trener umiejętności zawodowych - Trener umiejętności zawodowych to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w kształceniu przyszłych pracowników w różnych branżach. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie kursów i szkoleń praktycznych, które mają na celu rozwijanie konkretnych umiejętności zawodowych niezbędnych na rynku pracy. Trenerzy ci często współpracują z branżowymi szkołami oraz instytucjami edukacyjnymi, aby dostosować programy nauczania do aktualnych potrzeb rynku oraz wymagań pracodawców. \n\nW trakcie szkoleń, trenerzy wykorzystują różnorodne metody dydaktyczne, takie jak warsztaty, symulacje czy ćwiczenia praktyczne, aby uczestnicy mogli zdobywać wiedzę w sposób angażujący i efektywny. Oprócz przekazywania wiedzy teoretycznej, trenerzy umiejętności zawodowych kładą duży nacisk na praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności, co pozwala uczestnikom na lepsze przygotowanie się do przyszłej pracy. \n\nDzięki ich pracy, absolwenci kursów są bardziej konkurencyjni na rynku pracy, a ich umiejętności są lepiej dopasowane do oczekiwań pracodawców. Trenerzy umiejętności zawodowych nie tylko uczą, ale również inspirują i motywują swoich uczniów do ciągłego rozwoju oraz doskonalenia swoich kompetencji.

Jakie PKD dla zawodu instruktor sportu osób niepełnosprawnych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 85.32.B - Branżowe szkoły I stopnia

Sekcja ta obejmuje: - szkoły publiczne i niepubliczne wszystkich typów, prowadzo...

Sekcja P, Dział: 85, Grupa: 85.3, Klasa: 85.32

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →