441101 - Pomocnik biblioteczny

Pomocnik biblioteczny pomaga bibliotekarzowi w wydawaniu, odbieraniu i sortowaniu materiałów bibliotecznych. Pomocnik biblioteczny jest zawodem o charakterze biurowym i usługowym. Jest to stanowisko niesamodzielne. Pomocnik pomaga bibliotekarzowi w gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu materiałów bibliotecznych oraz udziela ogólnych informacji użytkownikom biblioteki. Do zadań pomocnika bibliotecznego należy przyjmowanie materiałów bibliotecznych, sortowanie ich oraz układanie na półkach, zgodnie z przyjętymi przez daną bibliotekę zasadami klasyfikacji. Obsługuje urządzenia biurowe oraz wykorzystuje programy komputerowe, wspomagające prowadzenie działalności bibliotecznej. Pomocnik biblioteczny bierze udział w selekcjonowaniu zbiorów. Zajmuje się również ochroną i zabezpieczaniem zbiorów oraz opracowywaniem technicznym materiałów bibliotecznych. Pomaga użytkownikom biblioteki w uzyskaniu dostępu do zbiorów bibliotecznych. Wykonuje proste czynności porządkowe, rejestruje podstawowe działania.


Zadania zawodowe:

opracowywanie techniczne zbiorów; zabezpieczanie i ochrona zbiorów; uczestniczenie w selekcji zbiorów bibliotecznych; rejestrowanie podstawowych transakcji bibliotecznych: wypożyczenie/zwrot; segregowanie materiałów bibliotecznych i włączanie ich w obieg; pomaganie użytkownikom biblioteki w uzyskaniu dostępu do podstawowych materiałów bibliotecznych; pomaganie bibliotekarzom i użytkownikom w obsługiwaniu urządzeń biurowych; organizowanie imprez bibliotecznych pod kierunkiem bibliotekarza; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ergonomii i ochrony ppoż. Osoba wykonująca zawód pomocnika bibliotecznego powinna posiadać wykształcenie średnie ogólne lub zawodowe (np. 522306 Technik księgarstwa). Nie jest wymagane doświadczenie zawodowe, dopuszcza się przyuczenie na stanowisku pracy lub ukończenie kursu/szkolenia. Osoba wykonująca ten zawód powinna posiadać wiedzę z zakresu literatury oraz umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Kwiaciarnia - Kwiaciarnia to zawód, który łączy w sobie pasję do roślin oraz umiejętności sprzedażowe. Właściciel lub pracownik kwiaciarni zajmuje się nie tylko sprzedażą kwiatów i roślin, ale także doradztwem w zakresie ich pielęgnacji oraz aranżacji. W kwiaciarni można znaleźć szeroki asortyment, od klasycznych bukietów po egzotyczne rośliny doniczkowe, co sprawia, że każdy klient może znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo, wiele kwiaciarni oferuje usługi florystyczne na różne okazje, takie jak wesela, urodziny czy inne wydarzenia, co wymaga kreatywności i umiejętności artystycznych. Praca w kwiaciarni to nie tylko sprzedaż, ale także budowanie relacji z klientami, zrozumienie ich potrzeb oraz dostosowywanie oferty do ich oczekiwań. Właściciele i pracownicy kwiaciarni często uczestniczą w kursach i warsztatach, aby na bieżąco śledzić trendy w florystyce oraz rozwijać swoje umiejętności.

Jakie PKD dla zawodu pomocnik biblioteczny?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 46.22.Z - Sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin

Sekcja ta obejmuje: - sprzedaż hurtową i detaliczną (tj. sprzedaż niewymagającą ...

Sekcja G, Dział: 46, Grupa: 46.2, Klasa: 46.22

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →