516304 - Żałobnik

Wykonuje wszelkie czynności związane z zapewnieniem sprawnego i rzetelnego wykonania usług pogrzebowych związanych z transportem i pochowaniem zwłok.


Zadania zawodowe:

wkładanie zwłok do trumny, skrzyni lub na nosze; wykonywanie makijażu zwłok, mycie, golenie i strzyżenie oraz ubieranie zwłok; zalutowywanie trumny przy przewozach poza granice lub spoza granicy; nakładanie na trumnę pokrowca z folii przy przewozach na duże odległości; kopanie grobów ziemnych ręcznie; obróbkę ręczną grobów kopanych mechanicznie; zasypywanie grobów po wstawieniu do nich trumny i formowanie mogiły; kopanie grobów rodzinnych w celu pochowania zwłok; kopanie dołów do pochowania odpadów pooperacyjnych; kopanie grobów ziemnych, w których są zwłoki, w celu dokonania ekshumacji zwłok; wykonywanie prac związanych z zabezpieczeniem kwater do pochowań w okresie zimowym, tj. załadowywanie i rozładowywanie liści, mat, trawy, drewna opałowego itp.; utrzymywanie czystości i porządku przy grobach przygotowanych do pochowania zmarłego oraz w całej kwaterze; ustawianie trumny ze zwłokami na katafalku w sali ceremonialnej; zdjęcie z katafalku i przeniesienie jej na wózek katafalkowy; asystowanie przy trumnie podczas przejścia konduktu pogrzebowego do grobu; zdjęcie trumny z wózka i wpuszczenie jej do grobu; wykonywanie takich czynności jak przy wyprowadzaniu z sali ceremonialnej - przy pogrzebie rozpoczynającym się od bramy cmentarza lub w przechowalni zwłok; utrzymywanie czystości osobistej.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Pracownik zakładu pogrzebowego - Pracownik zakładu pogrzebowego to osoba, która odgrywa kluczową rolę w trudnym i emocjonalnym procesie pożegnania bliskich. Jego głównym zadaniem jest organizacja ceremonii pogrzebowych, co obejmuje nie tylko przygotowanie zwłok do pochówku, ale także koordynację wszystkich aspektów związanych z ceremonią, takich jak wybór trumny, organizacja transportu oraz współpraca z duchownymi i innymi osobami zaangażowanymi w ceremonie. Pracownik zakładu pogrzebowego musi wykazywać się empatią i zrozumieniem, ponieważ często ma do czynienia z osobami w żałobie, które potrzebują wsparcia i delikatności. Dodatkowo, jego praca wymaga znajomości przepisów prawnych dotyczących pochówków oraz umiejętności zarządzania logistyką, co czyni ten zawód nie tylko emocjonalnie wymagającym, ale także odpowiedzialnym i złożonym.

Jakie PKD dla zawodu żałobnik?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 96.03.Z - Pogrzeby i działalność pokrewna

Sekcja ta obejmuje: - działalność organizacji członkowskich, - naprawę komputeró...

Sekcja S, Dział: 96, Grupa: 96.0, Klasa: 96.03

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →