541306 - Portier

Portier kontroluje ruch przemieszczających się osób do i z budynku, pojazdów wyjeżdżających i wjeżdżających na teren oraz ochrania budynek i mienie. Portier jest zawodem usługowym związanym z ochroną osób i mienia. Celem pracy portiera jest: zabezpieczenie budynku przed wejściem osób niepożądanych, zapobieganie kradzieżom i ochrona przed skutkami awarii i wydarzeń losowych. Efektem jego pracy jest zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia. Do zadań portiera należy: wydawanie kluczy, obserwacja przemieszczających się osób, wydawanie przepustek, kontrola wnoszonych i wynoszonych rzeczy oraz udzielanie informacji. Do jego obowiązków może należeć także obsługiwanie bramy wjazdowej, kontrolowanie ruchu pojazdów i obserwacja obrazu z kamer telewizji dozorowej. Portier w trakcie tzw. obchodu sprawdza czy na terenie budynku pozostały osoby niepożądane oraz czy w pomieszczeniach zostały zamknięte okna, wyłączone urządzenia elektryczne. W przypadkach włączenia systemów alarmowych i innych niepożądanych zdarzeniach pracownik informuje odpowiednie osoby i służby, a także kieruje ewakuacją do chwili przybycia straży pożarnej, policji. Do obowiązków portiera należy także prowadzenie wymaganej dokumentacji, takiej jak: księga gości, wykaz wydawanych przepustek, księga kluczy, księga raportów.


Zadania zawodowe:

kontrolowanie ruchu osób wchodzących i wychodzących z budynku; kontrolowanie ruchu pojazdów wyjeżdżających i wjeżdżających na teren ochranianego obiektu; wydawanie kluczy osobom uprawnionym; przyjmowanie kluczy od osób kończących pracę; wydawanie przepustek; wpisywanie interesantów do księgi wejść i wyjść; prowadzenie dokumentacji: książka wydania i przyjęcia kluczy, ewidencja przepustek, księga raportów; monitorowanie powierzonego mienia i obiektów poprzez obchód i/lub obserwację za pomocą telewizji dozorowej; wskazywanie lokalizacji poszczególnych działów i miejsc pracy pracowników na podstawie wykazu; powiadamianie odpowiednich służb, np.: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, służb technicznych i administratora obiektu o sytuacjach mogących zagrażać bezpieczeństwu osób i mienia; informowanie przełożonych o wszystkich istotnych zdarzeniach mających wpływ na zabezpieczenie dozorowanego obiektu; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP i ochrony ppoż. i ergonomii. W zawodzie portiera zatrudniane są osoby z wykształceniem minimum gimnazjalnym. Istotnym warunkiem jest niekaralność za czyny umyślne. Najczęściej portierzy przyuczani są do obowiązków na stanowisku pracy i zdobywają doświadczenie w trakcie pracy. Powinni brać udział w szkoleniach dotyczących zakresu ich pracy organizowanych w przedsiębiorstwie.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Pracownik ochrony - Pracownik ochrony to kluczowa postać w zapewnieniu bezpieczeństwa w różnych obiektach, takich jak sklepy, biura, centra handlowe czy podczas imprez masowych. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie sytuacji w danym miejscu, co obejmuje zarówno obserwację otoczenia, jak i analizę potencjalnych zagrożeń. Pracownik ochrony jest odpowiedzialny za podejmowanie szybkich i skutecznych działań w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa, co może obejmować interwencje w sytuacjach kryzysowych, takich jak kradzieże, bójki czy inne incydenty zagrażające bezpieczeństwu osób. Współpracuje z innymi służbami, takimi jak policja czy straż pożarna, aby zapewnić kompleksową ochronę. Dodatkowo, pracownik ochrony często pełni rolę doradczą, informując klientów i pracowników o zasadach bezpieczeństwa oraz procedurach ewakuacyjnych. Jego obecność nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ale także wpływa na ogólną atmosferę w obiekcie, co jest szczególnie istotne w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Jakie PKD dla zawodu portier?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 81.10.Z - Działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach

Sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospod...

Sekcja N, Dział: 81, Grupa: 81.1, Klasa: 81.10
PKD 80.20.Z - Działalność ochroniarska w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa

Sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospod...

Sekcja N, Dział: 80, Grupa: 80.2, Klasa: 80.20

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →