711103 - Renowator zabytków architektury

Renowator zabytków architektury naprawia lub odtwarza elementy zabytkowej struktury budowlanej. Renowator zabytków architektury wykonuje prace remontowo-budowlane i naprawczo- renowacyjne zabytkowych budowli, budynków, konstrukcji, ustrojów oraz detali architektonicznych wykonanych w technologiach tradycyjnych. Jego zadaniem jest odtwarzanie i rekonstrukcja brakujących lub zniszczonych części obiektu. Prowadzi prace naprawcze pod nadzorem osób uprawnionych, konserwuje zniszczone fragmenty lub odtwarza je w całości. Zadania renowatora mogą obejmować zabezpieczanie obiektu lub jego części poprzez zakładanie kotwiczeń i siatek ochronnych, czyszczenie i mycie obiektu, dezynfekcję z zastosowaniem substancji grzybobójczych i konserwujących, wzmacnianie obiektu impregnatami i żywicami, pokrywanie fragmentów powłokami malarskimi. W procesie renowacji renowator zabytków architektury stosuje substancje chemiczne, w tym rozpuszczalniki lub preparaty do usuwania farb i lakierów, uzupełnia ubytki stosując różnego rodzaju kleje, żywice, zaprawy i tynki zabezpieczające obiekt przed czynnikami destrukcyjnymi, przywracając zabytkom pierwotne walory estetyczne.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie bieżącej dokumentacji pomocniczej; przygotowywanie materiałów renowacyjnych; wykonywanie zabiegów mechanicznych przygotowania powierzchni elementów do konserwacji; wykonywanie zabiegów chemicznych przygotowania powierzchni elementów do konserwacji; uzupełnianie ubytków struktury architektonicznej; przywracanie pierwotnych walorów estetycznych murom; przywracanie pierwotnych walorów estetycznych elementom sztukatorskim; przywracanie pierwotnych walorów estetycznych powłokom tynkarskim; przywracanie pierwotnych walorów estetycznych powłokom malarskim; zabezpieczanie oryginalnej struktury zabytkowej; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i ergonomii. W zawodzie renowatora zabytków architektury zatrudniane są osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe, a niezbędne kompetencje uzyskały na drodze kształcenia rzemieślniczego. Szanse na znalezienie pracy rosną wraz z poziomem wykształcenia, kierunkowo związanego z zawodem np.: ukończenie szkoły rzemiosła artystycznego, szkoły średniej zawodowej kształcącej w zawodzie 311210 Technik renowacji elementów architektury, szkoły średniej o profilu budowlanym lub liceum plastycznego. Zatrudnienie można znaleźć w pracowniach rzemieślniczych i firmach budowlanych. Renowatorzy zabytków architektury mogą prowadzić własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych z tego obszaru, za wyjątkiem prac konserwatorskich i restauratorskich na obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Prace w tym zakresie mogą wykonywać tylko osoby z wyższym wykształceniem, w specjalności ściśle związanej z konserwacją zabytków (lub pod ich nadzorem inni pracownicy). Dodatkowo osoba taka musi mieć co najmniej roczną praktykę zawodową przy zabytkach rejestrowych.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Konserwator zabytków - Konserwator zabytków to wysoce wykwalifikowany specjalista, którego głównym celem jest ochrona, konserwacja oraz restauracja miejsc i obiektów o znaczeniu historycznym i kulturowym. Osoba na tym stanowisku nie tylko dba o fizyczny stan zabytków, ale także prowadzi badania nad ich historią, technikami budowlanymi oraz materiałami, z których zostały wykonane. Konserwatorzy współpracują z architektami, historykami sztuki oraz innymi ekspertami, aby zapewnić, że wszelkie prace konserwatorskie są zgodne z najlepszymi praktykami oraz przepisami prawnymi. Ich praca ma kluczowe znaczenie dla zachowania dziedzictwa kulturowego, umożliwiając przyszłym pokoleniom dostęp do bogatej historii i tradycji. W obliczu zmieniających się warunków atmosferycznych oraz wpływu działalności ludzkiej, konserwatorzy muszą być również na bieżąco z nowymi technologiami i metodami, które mogą pomóc w skuteczniejszej ochronie zabytków.

Jakie PKD dla zawodu renowator zabytków architektury?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 91.03.Z - Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych

Sekcja ta obejmuje szeroki zakres działalności kulturalnych, rozrywkowych i rekr...

Sekcja R, Dział: 91, Grupa: 91.0, Klasa: 91.03

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →