712503 - Szklarz budowlany

Szklarz budowlany przygotowuje i montuje szyby w profilu drewnianym lub metalowym. Szklarz budowlany jest zawodem o charakterze usługowym. Jego pracę charakteryzuje wykonywanie stałych czynności takich jak: składowanie, pomiar, przycięcie szyb według zleconych wymiarów i kształtu, wyszlifowanie krawędzi, transport oraz montaż i uszczelnienie w profilu drewnianym lub metalowym. Do obrabiania i montowania szyb szklarz budowlany stosuje narzędzia ręczne i mechaniczne. Osadzanie i uszczelnianie szyb odbywa się ręcznie, zgodnie z zasadami montażu. Szklarz budowlany odpowiedzialny jest również za właściwe wykorzystanie materiałów i narzędzi oraz przestrzeganie zasad technologicznych.


Zadania zawodowe:

składowanie szyby pojedynczej i szyby zespolonej; przygotowywanie szkła zgodnie z wymaganiami: dobieranie, wykonanie pomiaru, szkicowanie kształtu szkła; obrabianie szkła: cięcie, wiercenie, szlifowanie, matowienie; transportowanie pojedynczej szyby i szyby zespolonej; montowanie tafli szyby pojedynczej lub szyby zespolonej w profilu drewnianym; montowanie tafli szyby pojedynczej lub szyby zespolonej w profilu metalowym; uszczelnianie kitem, silikonem w profilu drewnianym; uszczelnianie kitem, silikonem i listwami w profilu metalowym; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i ergonomii. Zawód szklarza budowlanego można uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Pracodawcy zatrudniają w tym zawodzie osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe w zakresie budowlanych robót wykończeniowych, monterów konstrukcji metalowych, ślusarzy, stolarzy – z możliwością praktycznego przyuczenia na stanowisku i zdobywania doświadczenia w trakcie pracy. Niezbędne jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Szklarz - Szklarz to wykwalifikowany specjalista, który odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej oraz wykończeniowej. Jego głównym zadaniem jest instalacja, naprawa oraz konserwacja różnorodnych elementów szklanych, takich jak okna, lustra, witryny czy drzwi szklane. W pracy szklarza niezbędna jest precyzja oraz umiejętność pracy z różnymi rodzajami szkła, co wymaga znajomości technik obróbczych oraz narzędzi. Szklarze często współpracują z architektami i projektantami wnętrz, aby dostarczyć estetyczne i funkcjonalne rozwiązania, które spełniają oczekiwania klientów. Oprócz umiejętności technicznych, ważne są również zdolności interpersonalne, ponieważ szklarz często ma bezpośredni kontakt z klientami, doradzając im w kwestiach dotyczących wyboru odpowiednich materiałów oraz rozwiązań. W obliczu rosnącego zainteresowania ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami, rola szklarza staje się coraz bardziej istotna, a jego umiejętności są poszukiwane na rynku pracy.

Jakie PKD dla zawodu szklarz budowlany?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 43.34.Z - Malowanie i szklenie

Sekcja ta obejmuje roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownict...

Sekcja F, Dział: 43, Grupa: 43.3, Klasa: 43.34

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →