722103 - Operator pras kuźniczych

Operator pras kuźniczych wykonuje wyroby z metali w procesach kucia matrycowego na prasach kuźniczych. Operator pras kuźniczych jest zawodem o charakterze produkcyjnym. Celem pracy operatora pras kuźniczych jest wytwarzanie odkuwek ze stali i metali kolorowych w procesach kucia matrycowego na prasach kuźniczych. Operator instaluje na prasie kuźniczej oprzyrządowanie (zgodne z dokumentacją technologiczną), przygotowuje je do pracy, ustawia maszynę, pobiera materiał, wykonuje odkuwkę próbną i wstępnie ocenia jakość, ewentualnie koryguje nastawy maszyny i oprzyrządowania, po czym rozpoczyna zaplanowaną produkcję. W czasie pracy operator kontroluje parametry jakościowe odkuwek takie jak: wymiary, przesadzenie, nieprawidłowe wypełnienie wykrojów, niedokucie, nadmierną pozostałość wypływki, zakucia, wykrzywienia, poprawność okrawania i dziurowania. Obowiązkiem operatora jest zachowanie zasad technologicznych i przestrzeganie przepisów BHP związanych z zabudową oprzyrządowania na prasie, kuciem, wymianą oprzyrządowania kuźniczego. Operator pras kuźniczych jest odpowiedzialny za przestrzeganie norm jakościowych, prawidłową obsługę i eksploatację maszyn i oprzyrządowania. Jego obowiązkiem jest bezzwłoczne informowanie przełożonych lub służb technicznych o wszelkich nieprawidłowościach w pracy maszyny i oprzyrządowania.


Zadania zawodowe:

dobieranie narzędzi zgodnie z dokumentacją procesu kucia; instalowanie narzędzi na prasie kuźniczej; ustawianie i regulacja maszyny i narzędzi zgodnie z wymogami procesu technologicznego; wykonywanie odkuwek próbnych; ocenianie zgodności detalu próbnego z dokumentacją techniczną; wykonywanie korekty parametrów po analizie odkuwek próbnych; wytwarzanie odkuwek zgodnie z dokumentacją techniczną; eksploatowanie pras kuźniczych zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową; czyszczenie i konserwowanie narzędzi kuźniczych; prowadzenie dokumentacji produkcyjnej kucia; organizowanie stanowiska pracy, w tym przestrzeganie zasad BHP i ochrony ppoż., ochrony środowiska i ergonomii. Pracę w zawodzie operatora pras kuźniczych może wykonywać osoba posiadająca wykształcenie zasadnicze zawodowe w kierunkach mechanicznych. Możliwe jest również przyuczenie do zawodu i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Pracodawcy chętnie zatrudniają absolwentów szkoły zawodowej w zawodzie 722101 Kowal. Osoba pracująca w zawodzie operatora pras kuźniczych powinna brać udział w specjalistycznych kursach/szkoleniach organizowanych przez producentów maszyn/narzędzi oraz organizacje branżowe.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Operator wiertni - Operator wiertni to kluczowy technik w branży wydobywczej, którego głównym zadaniem jest obsługa zaawansowanego sprzętu wiertniczego. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za przeprowadzanie odwiertów, które mają na celu wydobycie cennych surowców, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. W swojej pracy operator wiertni musi wykazać się nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale także znajomością zasad bezpieczeństwa oraz procedur operacyjnych, aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo całego procesu wiertniczego. Współpracując z innymi członkami zespołu, operator monitoruje parametry pracy wiertni, dokonuje niezbędnych regulacji oraz przeprowadza konserwację sprzętu, co jest kluczowe dla utrzymania ciągłości produkcji. W obliczu rosnących wymagań dotyczących ochrony środowiska, operatorzy wiertni muszą również być świadomi wpływu swojej pracy na otoczenie i stosować się do norm ekologicznych.

Jakie PKD dla zawodu operator pras kuźniczych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 06.10.Z - Górnictwo ropy naftowej

Sekcja ta obejmuje: - górnictwo/wydobywanie podziemne, odkrywkowe lub za pomocą ...

Sekcja B, Dział: 06, Grupa: 06.1, Klasa: 06.10
PKD 06.20.Z - Górnictwo gazu ziemnego

Sekcja ta obejmuje: - górnictwo/wydobywanie podziemne, odkrywkowe lub za pomocą ...

Sekcja B, Dział: 06, Grupa: 06.2, Klasa: 06.20

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →