722305 - Operator maszyn i urządzeń do produkcji łożysk tocznych

Obsługuje, nadzoruje i konserwuje maszyny i urządzenia do produkcji łożysk tocznych, takie jak: kuźniarki, tokarki, szlifierki, pilnikarki, wygładzarki, wytwarzając łożyska kulkowe, walcowe, igiełkowe, baryłkowe, stożkowe; reguluje wielkości parametrów pracy poszczególnych maszyn i urządzeń; posługuje się przyrządami do pomiaru chropowatości powierzchni i odchyłek kształtów.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie stanowiska pracy (zaznajamianie się z rysunkiem technicznym, przygotowywanie materiałów pomocniczych, narzędzi itp.); uruchamianie i zatrzymywanie maszyn i urządzeń do produkcji łożysk tocznych; ustawianie parametrów i nadzorowanie pracy maszyn i urządzeń do produkcji łożysk tocznych; mocowanie przedmiotów w urządzeniach kuźniczych, tokarkach, szlifierkach itp., z uwzględnieniem naddatku i innych czynników wpływających na dokładność obróbki; wykrywanie nieprawidłowości w pracy maszyn i urządzeń oraz usuwanie drobnych usterek; przestrzeganie wymaganej dokładności obróbki elementów w kolejnych etapach produkcji łożysk; obsługiwanie typowych przyrządów pomiarowo-kontrolnych do oceny chropowatości powierzchni oraz specjalistycznych do pomiaru odchyłek kształtu, profili itp.; mycie i konserwowanie elementów łożysk tocznych między poszczególnymi operacjami technologicznymi; czyszczenie i konserwowanie obsługiwanych maszyn, urządzeń i przyrządów; przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. podczas obsługi maszyn i urządzeń.


Dodatkowe zadania zawodowe:

prowadzenie międzyoperacyjnej kontroli procesu produkcji łożysk tocznych;
naprawa maszyn i urządzeń do produkcji łożysk tocznych po odpowiednim przeszkoleniu.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Producent urządzeń dźwigowych - Producent urządzeń dźwigowych to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej i przemysłowej, zajmując się projektowaniem oraz wytwarzaniem różnorodnych maszyn dźwigowych. Do jego zadań należy nie tylko tworzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, ale także zapewnienie, że urządzenia te spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i jakości. W pracy producenta dźwigów istotne jest zrozumienie mechaniki, hydrauliki oraz elektroniki, co pozwala na efektywne łączenie tych dziedzin w celu stworzenia funkcjonalnych i niezawodnych maszyn, takich jak żurawie, podnośniki czy suwnice. Osoba na tym stanowisku współpracuje z inżynierami, projektantami oraz technikami, aby dostarczyć produkty, które nie tylko ułatwiają prace budowlane, ale także zwiększają efektywność i bezpieczeństwo na placu budowy. W miarę rozwoju technologii, producenci urządzeń dźwigowych muszą być na bieżąco z nowinkami, co wymaga ciągłego kształcenia i adaptacji do zmieniających się potrzeb rynku.

Jakie PKD dla zawodu operator maszyn i urządzeń do produkcji łożysk tocznych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 28.22.Z - Produkcja urządzeń dźwigowych i chwytaków

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 28, Grupa: 28.2, Klasa: 28.22

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →