731610 - Zdobnik szkła

Zdobnik szkła wykonuje prace związane z podwyższeniem wartości estetycznej wyrobów szklanych. Zdobnik szkła ozdabia wyroby ze szkła różnymi technikami ręcznie lub mechanicznie. Czynności zdobnicze wykonuje na powierzchni ukształtowanych i wykończonych wyrobów. W zależności od rodzaju stosowanych technik i procesów zdobienia, w jakich specjalizuje się zdobnik szkła, można w tym zawodzie rozróżnić kilka specjalności. Większość technik polega na zdobieniu metodą mechaniczną i chemiczno-mechaniczną. Prace te wykonują zdobnicy szlifierze. Do zadań szlifierza należy zdzieranie, gładzenie i polerowanie powierzchni oraz obrzeży wyrobów za pomocą szlifierek, materiałów ściernych i wody. Grawerom, szlifierzom o najwyższych kwalifikacjach i uzdolnieniach artystycznych powierza się rzeźbienie lub ręczne rytowanie skomplikowanych, artystycznych dekoracji. Malarze szkła zajmują się wykańczaniem form szkła gospodarczego i oświetleniowego. Ich praca polega na nanoszeniu na powierzchnię wyrobów różnego rodzaju farb za pomocą pędzli, stempli lub aerografów. Jeszcze inną grupę zdobników stanowią operatorzy maszyn, którzy obsługują automaty lub półautomaty sitodrukowe, matownice próżniowe i sprężarkowe służące do malowania mechanicznego oraz maszyny do rytowania, giloszownice i pantografy. Zanikającą metodą jest zdobienie kalkomanią, które polega na naklejaniu gotowych dekoracji na powierzchni szkła.


Zadania zawodowe:

projektowanie wzorów zdobniczych; przygotowywanie surowców do zdobienia szkła; dobieranie narzędzi, urządzeń i maszyn do zdobienia szkła; przygotowywanie powierzchni wyrobów do zdobienia; zdobienie wyrobów zgodnie z projektem lub opisem metodami ręcznymi lub mechanicznymi; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska. Zawód zdobnika szkła można uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Pracodawcy zatrudniają w tym zawodzie także osoby z wykształceniem zawodowym szklarskim, zwłaszcza w zakresie zdobnictwa i przetwórstwa szkła (np. 311925 Technik technologii szkła). W przypadku niektórych technik zdobniczych pożądane jest przygotowanie w kierunku plastycznym w zakresie rysunku i malarstwa.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Rzemieślnik szklarski - Rzemieślnik szklarski to wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się ręcznym wytwarzaniem oraz zdobieniem różnorodnych wyrobów szklanych. Pracując najczęściej w małych, rodzinnych warsztatach, rzemieślnik ten łączy tradycyjne techniki z nowoczesnym podejściem do sztuki szklarskiej. Jego praca obejmuje zarówno tworzenie unikalnych elementów dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych, takich jak naczynia, witraże czy ozdoby. Rzemieślnik szklarski musi posiadać nie tylko umiejętności manualne, ale także wiedzę na temat właściwości szkła oraz technik jego obróbki. W procesie tworzenia wyrobów szklanych kluczowe są precyzja i dbałość o detale, co sprawia, że każdy produkt jest niepowtarzalny. Dzięki pasji i zaangażowaniu, rzemieślnicy szklarscy przyczyniają się do zachowania tradycji rzemiosła oraz wprowadzają innowacje, które nadają nowy wymiar sztuce szklarskiej.

Jakie PKD dla zawodu zdobnik szkła?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 23.19.Z - Produkcja i obróbka pozostałego szkła, włączając szkło techniczne

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 23, Grupa: 23.1, Klasa: 23.19

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →