731611 - Grawer

Grawer nanosi znaki informacyjne lub zdobnicze na metale i materiały niemetalowe. Grawer jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy grawera jest nanoszenie znaków informacyjnych lub zdobniczych na wyroby. Do głównych zadań grawera należy projektowanie wyrobów grawerskich, przygotowywanie materiału, nanoszenie wzorów, ornamentów, logotypów, informacji i liternictwa na metale i niektóre materiały niemetalowe. Oprócz tradycyjnego grawerstwa ręcznego i maszynowego w ostatnich latach rozpowszechniły się metody grawerowania przy użyciu maszyn sterowanych cyfrowo (tzw. ploterów grawerskich lub frezarko-grawerek) oraz laserów grawerujących o różnych typach głowic. Zadaniem grawera jest wykonywanie obróbki w taki sposób, aby uzyskać zamierzony efekt opisany w projekcie lub zleceniu klienta, niezależnie od tego, jakimi metodami grawerowania, technologiami czy narzędziami będzie się posługiwał. Grawer jest odpowiedzialny za poprawne odczytanie projektu dostarczonego w postaci szkicu, opisu, rysunku technicznego, dobranie materiałów, dobranie lub wykonywanie narzędzi potrzebnych do zrealizowania projektu. Odpowiada za jakość i estetykę wykonanej pracy oraz prawidłowe eksploatowanie maszyn i urządzeń. Nieodłącznym elementem jego pracy jest komunikowanie się z klientami.


Zadania zawodowe:

projektowanie lub dostosowywanie dostarczonych projektów wyrobów grawerskich do technologii wykonania; przygotowywanie i wykonywanie wstępnej obróbki materiału do wykonania wyrobu; nanoszenie wzorów, ornamentów, logotypów, informacji, liternictwa na metale i niektóre materiały niemetalowe; wykonywanie obróbki wykończającej, uszlachetniającej lub cieplnej wyrobu gotowego; organizowanie procesów technologicznych; kontrolowanie jakości wykonywanej przez siebie pracy oraz przez podległych pracowników – ocena finalnego wyrobu lub usługi; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska oraz utrzymanie go w stałej czystości. Naukę w zawodzie grawera można rozpocząć po ukończeniu gimnazjum w tradycyjnym systemie rzemieślniczym. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Do wykonywania pracy grawera-operatora urządzeń sterowanych komputerowo konieczne jest specjalistyczne przygotowanie lub ukończenie kursu operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie oraz umiejętność biegłej obsługi komputera.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Grawer - Grawer to utalentowany rzemieślnik, który specjalizuje się w tworzeniu precyzyjnych grawerunków na różnorodnych materiałach, takich jak papier, drewno, metal, a nawet szkło. Jego praca łączy w sobie zarówno umiejętności artystyczne, jak i techniczne, co pozwala na realizację unikalnych projektów, które mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach, od sztuki użytkowej po personalizowane prezenty. Grawerzy często współpracują z klientami, aby zrozumieć ich wizje i potrzeby, a następnie przekształcają je w piękne, trwałe dzieła. Wykorzystując różne techniki, takie jak grawerowanie ręczne czy laserowe, potrafią nadać materiałom wyjątkowy charakter i estetykę. Ich praca nie tylko wymaga precyzji i cierpliwości, ale także kreatywności, aby tworzyć projekty, które zachwycają i inspirują.

Jakie PKD dla zawodu grawer?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 18.14.Z - Introligatorstwo i podobne usługi

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 18, Grupa: 18.1, Klasa: 18.14
PKD 32.12.Z - Produkcja wyrobów jubilerskich i podobnych

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 32, Grupa: 32.1, Klasa: 32.12
PKD 90.03.Z - Artystyczna i literacka działalność twórcza

Sekcja ta obejmuje szeroki zakres działalności kulturalnych, rozrywkowych i rekr...

Sekcja R, Dział: 90, Grupa: 90.0, Klasa: 90.03
PKD 95.25.Z - Naprawa zegarów, zegarków oraz biżuterii

Sekcja ta obejmuje: - działalność organizacji członkowskich, - naprawę komputeró...

Sekcja S, Dział: 95, Grupa: 95.2, Klasa: 95.25

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →