731706 - Sitarz

Projektuje lub wykonuje wzory wyrobów plecionkarskich, proponuje i wprowadza zmiany do wyrobów już wytwarzanych.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie i dobieranie surowca do produkcji sit w zależności od przeznaczenia (np. sita o obręczach lub ramach drewnianych, metalowych lub z tworzyw sztucznych mogą mieć siatkę metalową, z włosianki lub tworzywa sztucznego); przygotowywanie obręczy drewnianych (elementy drewniane poddawane są procesowi parzenia, gięcia w formach lub na giętarkach, przycinania wg wymaganych wymiarów, a następnie łączenia klejem lub wczepami albo za pomocą drutu); przygotowywanie ram do sit przemysłowych (obróbka w zależności od surowca, którym może być drewno, metal lub tworzywo sztuczne dobierane w zależności od rodzaju procesu technologicznego, w którym będzie uczestniczyć, z uwzględnieniem przede wszystkim pH i temperatury); montowanie siatek do sit (wycinanie zgodnie z rysunkiem odpowiednich powierzchni siatki, a następnie mocowanie różnymi metodami do przygotowanych ram i obręczy); wyrabianie sit z blachy wg rysunków lub wzorników (dziurkowanie, gięcie, wywijanie, zwijanie blachy oraz przylutowywanie obrzeża); czyszczenie i konserwowanie maszyn, narzędzi i urządzeń do wyrabiania sit; prowadzenie rozliczeń surowcowo-materiałowych.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Wikliniarz - Wikliniarz to rzemieślnik, który posiada unikalne umiejętności w zakresie wyplatania różnorodnych wyrobów z wikliny oraz innych materiałów plecionkowych. Jego praca łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, ponieważ wikliniarstwo ma długą historię, a jednocześnie ewoluuje, dostosowując się do współczesnych potrzeb i gustów. Wikliniarze tworzą nie tylko funkcjonalne kosze, ale także dekoracyjne elementy, meble oraz akcesoria, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników rękodzieła. Proces wyplatania wymaga precyzji, cierpliwości oraz kreatywności, a każdy wyrób jest unikalny, co sprawia, że praca wikliniarza jest nie tylko zawodem, ale także sztuką. Współczesny wikliniarz często korzysta z ekologicznych materiałów, co wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla natury. Dzięki temu jego wyroby są nie tylko estetyczne, ale także przyjazne dla środowiska.

Jakie PKD dla zawodu sitarz?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 16.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 16, Grupa: 16.2, Klasa: 16.29

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →