752310 - Tokarz w drewnie

Tokarz w drewnie toczy elementy z drewna przy użyciu tokarek do drewna i obtaczarek. Tokarz w drewnie jest zawodem o charakterze produkcyjnym i/lub usługowym. Celem pracy tokarza w drewnie jest wykonywanie elementów toczonych z zachowaniem zasad technologicznych i norm jakościowych. Do zadań tokarza w drewnie należy dobór materiału do toczenia oraz obsługa maszyn i narzędzi do pracy, wykonanie elementów konstrukcji. Ocenia jakości gotowego wyrobu, posługuje się dokumentacją technologiczną i rysunkową dotyczącą toczenia, kontroluje eksploatacje i konserwuje maszyny. Elementy toczone w drewnie występują w takich wyrobach, jak: tralki i poręcze schodowe, nogi, szczebliny i łączyny w stołach i krzesłach, nóżki i uchwyty w meblach różnego rodzaju, elementy zabawek, narzędzi czy architektury ogrodowej oraz w galanterii drzewnej.


Zadania zawodowe:

posługiwanie się dokumentacją technologiczną i rysunkiem technicznym; ocenianie jakościowe i ilościowe materiału do toczenia; wykonywanie obróbki wstępnej materiału do toczenia; dobieranie narzędzi i oprzyrządowania do toczenia; obsługiwanie/nadzorowanie maszyn do toczenia; ocenianie jakości toczenia; prowadzenie dokumentacji dotyczącej toczenia; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska. Zawód tokarza w drewnie można uzyskać drogą kształcenia rzemieślniczego. Pracodawcy chętnie zatrudniają na stanowisku tokarza w drewnie osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym w zawodach z branży drzewnej (stolarz lub pokrewne). Można również ukończyć kurs kwalifikacyjny w zakresie kwalifikacji przewidzianej dla zawodu stolarza. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i uzyskanie doświadczenia w trakcie pracy. Tokarz w drewnie powinien brać udział w szkoleniach organizowanych w przedsiębiorstwie, przez stowarzyszenia i inne organizacje branżowe, przez producentów maszyn lub w wyspecjalizowanych ośrodkach szkoleniowych. Kandydat na tokarza w drewnie powinien w stopniu podstawowym czytać ze zrozumieniem teksty i rysunki techniczne.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Drewnoznawca - Drewnoznawca to specjalista, który łączy w sobie wiedzę z zakresu biologii, technologii oraz inżynierii materiałowej, aby skutecznie zajmować się drewnem na każdym etapie jego życia – od pozyskania surowca, przez obróbkę, aż po zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Jego praca obejmuje nie tylko analizę jakości drewna, ale także badanie jego właściwości fizycznych i chemicznych, co jest kluczowe dla zapewnienia trwałości i funkcjonalności produktów drewnianych. Drewnoznawcy współpracują z leśnikami, producentami mebli oraz architektami, aby dostarczać rozwiązania, które są zarówno estetyczne, jak i ekologiczne. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, ich rola staje się coraz bardziej istotna, ponieważ pomagają w zrównoważonym zarządzaniu zasobami leśnymi oraz promują wykorzystanie drewna jako odnawialnego surowca w budownictwie i innych branżach.

Jakie PKD dla zawodu tokarz w drewnie?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

Wybrany zawód nie ma powiązań w naszej bazie wniosków CEIDG-1.

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →