753108 - Rękawicznik

Rękawicznik wykonuje rękawiczki ze skóry, materiałów skóropodobnych i włókienniczych. Zadania rękawicznika obejmują cały proces wytwarzania rękawiczek, zaczynając od doboru surowca do rodzaju rękawiczek, przez przygotowanie skóry, dzianiny lub innego materiału, sporządzenie planu elementów rękawiczek i wykonanie modelu, wycinanie elementów, aż po szycie, wykańczanie, kwalifikację według jakości, pakowanie, a także naprawę lub renowację rękawiczek. Rękawicznik odpowiedzialny jest za właściwe wykorzystanie surowca oraz prawidłowe eksploatowanie maszyn i urządzeń. Efektem jego pracy są rękawiczki galanteryjne, ochronne, robocze, rękawice dla sportowców, rękawiczki na ręce zniekształcone i na protezy.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie formy rękawiczek (wzornika); rozciąganie skóry; przygotowywanie wykroju według formy (wzornika); dobieranie dodatków i podszewek do rękawiczek; zszywanie rękawiczek i montowanie elementów; wykańczanie rękawiczek; kontrolowanie jakości wytwarzanych rękawiczek; wykonywanie naprawy i renowacji rękawiczek; pakowanie rękawiczek; organizowanie stanowiska pracy zgodnie z wymogami BHP, ochrony ppoż., ergonomii oraz ochrony środowiska. Zawód rękawicznika można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Możliwe jest także szkolenie praktyczne (przyuczenie do zawodu) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Rzemieślnik nożowniczy - Rzemieślnik nożowniczy to wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się ręcznym wytwarzaniem oraz ostrzeniem noży i innych narzędzi tnących. Jego praca wymaga nie tylko umiejętności manualnych, ale także głębokiej wiedzy na temat różnych rodzajów stali, technik obróbczych oraz właściwości materiałów. Rzemieślnik nożowniczy często korzysta z tradycyjnych metod, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, co sprawia, że każdy wytworzony przez niego nóż jest unikalnym dziełem sztuki. W procesie produkcji noży, rzemieślnik dba o każdy detal, od wyboru odpowiedniego kształtu ostrza, przez jego hartowanie, aż po finalne szlifowanie i polerowanie. Oprócz wytwarzania nowych narzędzi, rzemieślnik nożowniczy zajmuje się również ich konserwacją i naprawą, co pozwala na przedłużenie ich żywotności. Dzięki swojej pasji i zaangażowaniu, rzemieślnik nożowniczy przyczynia się do zachowania tradycji rzemiosła oraz dostarcza klientom narzędzi, które są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne.

Jakie PKD dla zawodu rękawicznik?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 25.71.Z - Produkcja wyrobów nożowniczych i sztućców

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 25, Grupa: 25.7, Klasa: 25.71

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →