753702 - Kaletnik

Wytwarza ręcznie lub maszynowo wyroby galanteryjne ze skóry, tworzyw sztucznych i materiałów włókienniczych: galanterię drobną (portfele, futerały, paski), teczki, walizki, nesesery, plecaki, torby damskie, wykonuje wyro- by dla psów (obroże kagańce, smycze), posługuje się takimi narzędziami, jak nóż do ścieniania, znaczniki, cyrkle, szydło szpagatowe, wykorzystuje maszyny szwalnicze i krojcze, liniarki, zgrzewarki, maszyny do ścieniania skór.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie modeli wzorów galanterii skórzanej i z tworzyw sztucznych; wykonywanie rysunków zaprojektowanych wzorów; opracowywanie i wykonywanie szablonów poszczególnych elementów wyrobu; dobieranie skór, tworzyw sztucznych, podszewki, materiałów usztywniających pod względem kolorów, grubości, ciągliwości, odpowiednich dla poszczególnych wyrobów galanteryjnych; wykrawanie ręczne lub maszynowe części składowych wyrobu, krojenie skóry, podszewki i materiałów usztywniających; przygotowywanie poszczególnych elementów do łączenia (ścienianie, zawijanie, nanoszenie kleju, sklejanie); montowanie elementów ręcznie i maszynowo; szycie ręczne i maszynowe różnymi ściegami i szwami; montowanie okuć, zamków, zdobień, wszywanie zamków błyskawicznych; podklejanie elementów do wytłaczania deseni i wytłaczanie deseni na prasie; wykańczanie wyrobów galanteryjnych, przyszywanie podszewki; wykonywanie wyrobów na zamówienie klienta oraz naprawianie i przerabianie wyrobów; regulowanie obsługiwanych maszyn i urządzeń, czyszczenie i konserwowanie.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Kaletnik - Kaletnik to wykwalifikowany rzemieślnik, który specjalizuje się w produkcji różnorodnych wyrobów skórzanych, takich jak torby, portfele, paski oraz inne akcesoria. Jego praca łączy w sobie tradycyjne techniki rzemieślnicze z nowoczesnym podejściem do designu, co pozwala na tworzenie unikalnych i funkcjonalnych produktów. Kaletnik często pracuje ręcznie, co daje mu możliwość precyzyjnego dostosowania każdego wyrobu do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. W procesie twórczym wykorzystuje różnorodne materiały, techniki szycia oraz narzędzia, co sprawia, że każdy produkt jest niepowtarzalny. Dzięki swojej pasji i umiejętnościom, kaletnik nie tylko tworzy piękne akcesoria, ale także dba o ich trwałość i jakość, co sprawia, że są one cenione przez klientów na całym świecie.

Jakie PKD dla zawodu kaletnik?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 15.12.Z - Produkcja toreb bagażowych, toreb ręcznych i podobnych wyrobów kaletniczych; produkcja wyrobów rymarskich

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 15, Grupa: 15.1, Klasa: 15.12

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →