813137 - Operator urządzeń wyparnych

Obsługuje i nadzoruje, kontroluje i reguluje w skali przemysłowej urządzenia (aparaty) do procesów odparowywania, przeważnie pod ciśnieniem niższym od atmosferycznego, rozpuszczalników z rozcieńczonych roztworów, w celu ich zatężenia za pomocą ciepła doprowadzonego do układu.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie urządzeń (aparatów) do eksploatacji; uruchamianie, zatrzymywanie, nadzorowanie i regulowanie panwi otwartych (ogrzewanych gazami spalinowymi lub parą wodną), w których odparowanie przeprowadza się pod ciśnieniem atmosferycznym; uruchamianie, zatrzymywanie, nadzorowanie i regulowanie wyparek jednodziałowych różnych typów ogrzewanych parą wodną, w których odparowanie przeprowadza się zarówno pod ciśnieniem niższym, jak i wyższym od ciśnienia atmosferycznego; uruchamianie, zatrzymywanie, nadzorowanie i regulowanie wyparek wielodziałowych dwu- trój- i czterostopniowych, do wielokrotnego odparowywania pod ciśnieniem niższym od atmosferycznego z wielokrotnym wykorzystaniem pary grzejnej, pracujących na zasadzie współprądu lub przeciwprądu roztworu i pary; utrzymywanie parametrów procesu technologicznego zgodnie z instrukcją; wykonywanie prostych czynności konserwacyjnych armatury, przyrządów pomiarowych i regulacyjnych; pobieranie i przekazywanie do kontroli analitycznych próbek zagęszczonych roztworów; przestrzeganie instrukcji i zasad bezpieczeństwa pracy podczas obsługi urządzeń, stosowanie ochron osobistych; nadzorowanie innych pracowników.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Operator instalacji rafineryjnych - Operator instalacji rafineryjnych to kluczowy zawód w przemyśle naftowym, odpowiedzialny za obsługę i nadzorowanie skomplikowanych maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w procesie rafinacji ropy naftowej. Osoba na tym stanowisku musi posiadać dogłębną wiedzę na temat technologii rafinacji, a także umiejętności związane z monitorowaniem i kontrolowaniem parametrów pracy instalacji. W codziennej pracy operator dba o prawidłowe funkcjonowanie linii produkcyjnych, co obejmuje zarówno bieżące kontrole, jak i reagowanie na ewentualne awarie czy nieprawidłowości. Współpracuje z innymi członkami zespołu, aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo procesów produkcyjnych. Operator instalacji rafineryjnych musi również przestrzegać rygorystycznych norm bezpieczeństwa oraz dbać o ochronę środowiska, co czyni ten zawód nie tylko wymagającym, ale i odpowiedzialnym.

Jakie PKD dla zawodu operator urządzeń wyparnych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 06.10.Z - Górnictwo ropy naftowej

Sekcja ta obejmuje: - górnictwo/wydobywanie podziemne, odkrywkowe lub za pomocą ...

Sekcja B, Dział: 06, Grupa: 06.1, Klasa: 06.10
PKD 19.20.Z - Wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 19, Grupa: 19.2, Klasa: 19.20
PKD 49.50.A - Transport rurociągami paliw gazowych

Sekcja ta obejmuje: - działalność związaną z przewozem osób lub towarów realizow...

Sekcja H, Dział: 49, Grupa: 49.5, Klasa: 49.50

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →