813202 - Operator urządzeń do obróbki błon i filmów fotograficznych

Odpowiada za prawidłowe przygotowanie urządzeń wywołujących do ekspozycji; obsługuje maszyny i urządzenia do wywoływania błon fotograficznych amatorskich i zawodowych, materiałów zdjęciowych i mikrofilmowych.


Zadania zawodowe:

prowadzenie pełnej obróbki fotochemicznej ręcznie lub za pomocą urządzeń automatycznych, dokonywanie wyboru papieru fotograficznego, kadrowanie zdjęć z wykorzystaniem maskownicy, wybór odpowiednich wywoływaczy, suszenie zdjęć, kadrowanie gotowych zdjęć oraz utrwalanie zdjęć; wywoływanie negatywów zdjęć zarejestrowanych na kliszach światłoczułych oraz wykonywanie odbitek zdjęć na papierze fotograficznym; przygotowywanie do pracy urządzeń do kopiowania negatywów, tj. powiększalniki, kopiarki, kopiarki automatyczne oraz dokonywanie wyboru negatywu, dostosowywanie obiektywu do formatu negatywu, sprawdzanie równomierności oświetlenia w urządzeniu kopiującym; dobieranie warunków kopiowania, tj. naświetlania i korekcji kopiowania dla materiałów czarno-białych i barwnych; dobieranie materiału pozytywowego, tj. format, gradacja, rodzaj powierzchni; przygotowywanie zgodnie z obowiązującymi recepturami roztworów do obróbki błon i filmów fotograficznych; pobieranie próbek roztworów i wywoływanie sensytogramów dla działów laboratoryjnej kontroli warunków obróbki; kontrolowanie roztworów roboczych i ocenianie ich przydatności do wywoływania następnych partii materiałów, dopełnianie, regenerowanie lub wymienianie roztworów roboczych zgodnie z instrukcją; ocenianie otrzymanych obrazów i wprowadzanie ewentualnych poprawek do procesu naświetlania lub obróbki; utrzymywanie parametrów pracy maszyny wywołującej; okresowe opróżnianie tanków oraz mycie i czyszczenie maszyny wywołującej; dokonywanie konserwacji i drobnych regulacji obsługiwanych urządzeń.


Dodatkowe zadania zawodowe:

dokonywanie cyfrowej korekty parametrów fotografii.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Wynajmujący sprzęt fotograficzny - Wynajmujący sprzęt fotograficzny to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w branży fotograficznej, oferując szeroki asortyment aparatów, obiektywów oraz różnorodnych akcesoriów fotograficznych. Jego zadaniem jest nie tylko udostępnienie sprzętu, ale także doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich narzędzi, które najlepiej odpowiadają potrzebom zarówno profesjonalnych fotografów, jak i amatorów. Współpracując z klientami, wynajmujący sprzęt fotograficzny musi być na bieżąco z nowinkami technologicznymi oraz trendami w fotografii, aby móc zaproponować najnowsze modele i rozwiązania. Dodatkowo, osoba na tym stanowisku często zajmuje się również konserwacją i naprawą sprzętu, co zapewnia jego niezawodność i wysoką jakość usług. Dzięki elastycznym warunkom wynajmu, klienci mogą korzystać z profesjonalnego sprzętu bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu, co czyni tę usługę niezwykle atrakcyjną na rynku.

Jakie PKD dla zawodu operator urządzeń do obróbki błon i filmów fotograficznych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

Wybrany zawód nie ma powiązań w naszej bazie wniosków CEIDG-1.

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →