815902 - Operator maszyn tapicerskich

Obsługuje i nadzoruje maszyny oraz urządzenia tapicerskie, takie jak: rozkręcarki, szarparki, napycharki, prasy tapicerskie, maszyny do szycia; przygotowuje materiały tapicerskie oraz materiały do wykonania części tapicerowanych mebli lub innych wyrobów.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie materiałów wyściółkowych do pokryć tapicerskich, takich jak: trawa morska, słoma lniana, pakuły, wata syntetyczna, tkaniny workowe oraz tkaniny dekoracyjne;,br>rozkręcanie i szarpanie materiałów wyściółkowych, do określonej grubości warstwy wyścielenia, na rozkręcarkach i szarparkach mechanicznych i ręcznych; wykonywanie na maszynach mat tapicerskich na tapczany i kanapy; przygotowywanie napycharki i napełnianie worków wałkowych lub poduszek materiałem wyściółkowym; przygotowywanie prasy tapicerskiej i jej obsługiwanie; przygotowywanie maszyny do garnirowania; obciąganie materiałem pokryciowym lub kołdrą tapicerowaną poduszek tapicerskich - za pomocą prasy; mocowanie materiału pokryciowego lub kołdry tapicerowanej za pomocą pistoletów, przyłączanie tkaniny pokryciowej do ram krzeseł i foteli; obsługiwanie maszyn do szycia; odszywanie i przyszywanie kołder tapicerowanych, odszywanie wypustek w poduszkach tapczanowych; konserwowanie obsługiwanych maszyn i urządzeń; przestrzeganie instrukcji obsługi maszyn oraz przepisów bhp i ppoż.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Tapicer - Tapicer to wykwalifikowany rzemieślnik, który odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji i renowacji mebli. Jego głównym zadaniem jest tapicerowanie, co oznacza pokrywanie mebli materiałami takimi jak tkaniny, skóra czy ekoskóra, aby zapewnić im nie tylko estetyczny wygląd, ale także komfort użytkowania. Tapicerzy często pracują z różnorodnymi stylami i technikami, co pozwala im na tworzenie unikalnych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów projektów. Oprócz tapicerowania, ich praca obejmuje również malowanie i politurowanie, co dodatkowo podkreśla walory wizualne mebli oraz chroni je przed uszkodzeniami. W swojej pracy tapicerzy muszą wykazywać się dużą precyzją, kreatywnością oraz znajomością materiałów, aby efektywnie łączyć funkcjonalność z estetyką. Dzięki ich umiejętnościom, meble zyskują nową jakość i stają się nie tylko praktycznymi elementami wyposażenia wnętrz, ale także prawdziwymi dziełami sztuki.

Jakie PKD dla zawodu operator maszyn tapicerskich?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 31.09.Z - Produkcja pozostałych mebli

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 31, Grupa: 31.0, Klasa: 31.09
PKD 95.24.Z - Naprawa i konserwacja mebli i wyposażenia domowego

Sekcja ta obejmuje: - działalność organizacji członkowskich, - naprawę komputeró...

Sekcja S, Dział: 95, Grupa: 95.2, Klasa: 95.24

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →