832206 - Kierowca pojazdu uprzywilejowanego

Kierowca pojazdu uprzywilejowanego (służącego zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego i ratującego życie), prowadzi oraz dba o stan techniczny pojazdu uprzywilejowanego (inspekcji transportu drogowego, straży pożarnej, ratownictwa medycznego, policji, straży gminnej/miejskiej, straży granicznej, staży leśnej, staży więziennej, służby celnej, służby ochrony państwa, służby ochrony kolei, sił zbrojnych itp.). Kierowcą pojazdu uprzywilejowanego, może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, posiada odpowiednią kategorię prawa jazdy, pozytywnie przeszła badania lekarskie i psychologiczne, ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi i posiada zezwolenie na prowadzenie takich pojazdów.


Zadania zawodowe:

posiadanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym i okazywanie go na żądanie uprawnionego podmiotu; prowadzenie pojazdu, który służy zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego i ratuje życie oraz dbanie o jego stan techniczny; chronienie życia i/lub mienia osób poszkodowanych, zapewnienie im bezpieczeństwa podczas transportu czy podczas usuwania skutków wydarzeń i wypadków drogowych; bezpieczne prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego; zabezpieczanie pojazdu uprzywilejowanego podczas postoju przed kradzieżą, dewastacją i pożarem; utrzymywanie w stałej gotowości urządzeń i sprzętu znajdującego się na wyposażeniu pojazdu uprzywilejowanego oraz bieżące informowanie o uszkodzeniach i awariach pojazdów pogotowia technicznego; podejmowanie samodzielnych działań (w zakresie swoich kompetencji) w celu usunięcia uszkodzeń i awarii pojazdów uprzywilejowanych lub zgłaszanie poważniejszych awarii pojazdu bezpośredniemu przełożonemu; prowadzenie dokumentacji pojazdu uprzywilejowanego oraz nadzór nad planowym wykonywaniem obsługi tego rodzaju pojazdów.


Dodatkowe zadania zawodowe:

Brak


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Kierowca - Kierowca to zawód, który odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym społeczeństwie, zapewniając nie tylko transport osób, ale także dostarczanie towarów do różnych miejsc. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą posiadać odpowiednie umiejętności oraz kwalifikacje, aby bezpiecznie i efektywnie poruszać się różnymi środkami transportu, takimi jak samochody osobowe, ciężarówki, pociągi czy statki. Kierowcy muszą być odpowiedzialni, zdyscyplinowani i dobrze zorganizowani, ponieważ ich praca często wiąże się z przestrzeganiem rygorystycznych harmonogramów oraz przepisów ruchu drogowego. W zależności od specyfiki pracy, kierowcy mogą również zajmować się załadunkiem i rozładunkiem towarów, co wymaga dodatkowych umiejętności manualnych oraz znajomości procedur logistycznych. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na usługi transportowe, zawód kierowcy staje się coraz bardziej istotny, a jego przedstawiciele mają możliwość pracy w różnych branżach, od transportu publicznego po logistykę i dostawy.

Jakie PKD dla zawodu kierowca pojazdu uprzywilejowanego?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 52.29.C - Działalność pozostałych agencji transportowych

Sekcja ta obejmuje: - działalność związaną z przewozem osób lub towarów realizow...

Sekcja H, Dział: 52, Grupa: 52.2, Klasa: 52.29
PKD 98.10.Z - Gospodarstwa domowe produkujące wyroby na własne potrzeby

Sekcja ta obejmuje: - działalność gospodarstw domowych zatrudniających personel ...

Sekcja T, Dział: 98, Grupa: 98.1, Klasa: 98.10
PKD 97.00.Z - GOSPODARSTWA DOMOWE ZATRUDNIAJĄCE PRACOWNIKÓW

Sekcja ta obejmuje: - działalność gospodarstw domowych zatrudniających personel ...

Sekcja T, Dział: 97, Grupa: 97.0, Klasa: 97.00
PKD 98.20.Z - Gospodarstwa domowe świadczące usługi na własne potrzeby

Sekcja ta obejmuje: - działalność gospodarstw domowych zatrudniających personel ...

Sekcja T, Dział: 98, Grupa: 98.2, Klasa: 98.20

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →