833103 - Kierujący tramwajem (motorniczy)

Kierujący tramwajem (motorniczy) przewozi pasażerów pociągiem tramwajowym. Kierujący tramwajem (motorniczy) to zawód o charakterze usługowym. Praca kierującego tramwajem (motorniczego) polega na przewożeniu pasażerów pociągiem tramwajowym (wagon silnikowy z możliwym wozem doczepnym poruszający się po szynach i napędzany silnikami elektrycznymi zasilanymi z sieci trakcyjnej) w systemie komunikacji miejskiej. Do obowiązków kierującego tramwajem (motorniczego) wyruszającego na trasę z zajezdni należy: pobranie kompletu dokumentów, oznakowanie pojazdu, sprawdzenie wyposażenia, stanu technicznego oraz czystości pojazdu. Pracownik rozpoczynający pracę na trasie przejmuje dokumentację i sprawdza stan techniczny pojazdu. Po zakończeniu przejazdów kierujący tramwajem (motorniczy) zdaje dokumenty i zabezpiecza pojazd w zajezdni. Kierujący tramwajem (motorniczy) zatrzymuje pojazd zgodnie z rozkładem jazdy na określonych przystankach, na których wysiadają i wsiadają pasażerowie. Kierujący tramwajem (motorniczy) musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz przepisów wewnętrznych przedsiębiorstw komunikacyjnych. Jazda musi się odbywać w sposób umiejętny, tak aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo i komfort. Kierujący tramwajem (motorniczy) współpracuje z nadzorem ruchu, dyspozytorem i w razie konieczności z Policją, Strażą Miejską, Pogotowiem Ratunkowym. Do jego obowiązków należy również właściwe wypełnienie wszystkich dokumentów (raporty, karta eksploatacji pojazdu).


Zadania zawodowe:

przygotowywanie tramwaju przed wyjazdem na trasę (sprawdzenie stanu technicznego, oznakowanie, sprawdzenie czystości składu); kierowanie tramwajem zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przepisami wewnętrznymi przedsiębiorstw komunikacyjnych; przewożenie pasażerów zgodnie z rozkładem jazdy; powiadamianie pracowników nadzoru ruchu, dyspozytora o sytuacjach wymagających ich interwencji; powiadamianie Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu pasażerów; Zabezpieczanie składu tramwajowego po zjeździe z trasy oraz zdanie dokumentów; prowadzenie niezbędnej dokumentacji (raporty, karta eksploatacji pojazdu); diagnozowanie uszkodzeń tramwaju powstałych w trakcie eksploatacji na trasie i ich usuwanie (z wyjątkiem awarii wymagających interwencji służb technicznych); organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP, ochrony ppoż. i ergonomii. W przepisach dotyczących zawodu kierującego tramwajem (motorniczego) nie ma wymagań dotyczących wykształcenia. Pracodawcy poszukują kandydatów do pracy w tym zawodzie z wykształceniem minimum gimnazjalnym. Zgodnie z przepisami prawa osoba, która chce uzyskać pozwolenie do kierowania tramwajem musi mieć ukończone 21 lat, przedstawić orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania tramwajem, odbyć wymagane szkolenie i zdać egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym. Pozwolenie jest wydawane na okres wynikający z ustawowych terminów badań lekarskich i psychologicznych. Niezbędne jest zaświadczenie o niekaralności.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Kierowca tramwaju - Kierowca tramwaju to kluczowy pracownik w miejskim transporcie, odpowiedzialny za obsługę tramwajów na wyznaczonych trasach. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego i punktualnego przewozu pasażerów, co wymaga nie tylko umiejętności prowadzenia pojazdu, ale także doskonałej znajomości tras oraz przepisów ruchu drogowego. Kierowca tramwaju musi być czujny i skoncentrowany, aby reagować na zmieniające się warunki na drodze oraz na zachowanie innych uczestników ruchu. W codziennej pracy często współpracuje z innymi pracownikami transportu, takimi jak dyspozytorzy czy kontrolerzy, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dodatkowo, kierowca tramwaju ma również za zadanie dbać o komfort pasażerów, co obejmuje m.in. informowanie ich o przystankach oraz ewentualnych opóźnieniach. Wymaga to nie tylko umiejętności technicznych, ale także zdolności interpersonalnych, aby skutecznie komunikować się z podróżnymi.

Jakie PKD dla zawodu kierujący tramwajem (motorniczy)?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 49.31.Z - Transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski

Sekcja ta obejmuje: - działalność związaną z przewozem osób lub towarów realizow...

Sekcja H, Dział: 49, Grupa: 49.3, Klasa: 49.31

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →