Odpowiada za przygotowanie oceny ryzyka wystąpienia skutków zdrowotnych w wyniku narażenia na czynniki chemiczne występujące w środowisku naturalnym i antropomorficznym, w środowisku pracy, w żywności, a także narażenia na leki i substancje uzależniające; podejmuje działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w społeczeństwie poprzez uczestniczenie w akacjach społecznych promujących zdrowy styl życia i walkę z substancjami uzależniającymi.
Zadania zawodowe:
sporządzanie oceny / opinii na temat ryzyka wystąpienia skutków zdrowotnych w wyniku narażenia na czynniki chemiczne występujące w środowisku i w żywności, a także narażenia na leki i substancje uzależniające; dokonywanie szacowania ryzyka, w szczególności w zakresie identyfikacji zagrożeń, oceny narażenia, zależności pomiędzy różnymi dawkami leku a uzyskanymi efektami oraz pomiędzy różnymi dawkami leku a reakcją organizmu (dawka-efekt i dawka-odpowiedź); charakteryzowanie ryzyka poprzez opracowywanie na podstawie oceny narażenia i zależności dawka-efekt lub dawka-odpowiedź opinii, która może mieć charakter ekspertyzy sądowej, oceny skutków zdrowotnych narażenia zawodowego, lub oceny zagrożenia populacji w wyniku łącznego narażenia na czynniki toksyczne występujące w powietrzu, wodzie, glebie, żywności, wysypiskach odpadów; przeprowadzanie oceny narażenia (monitoring biologiczny) na podstawie analizy toksykologicznej w materiale biologicznym; przedstawianie i charakteryzowanie biotransformacji trucizn w ustroju oraz ocenianie jej znaczenia w detoksykacji ksenobiotyków; przeprowadzanie oceny narażenia: monitoring biologiczny na podstawie analizy toksykologicznej w materiale biologicznym; sporządzanie wytycznych w zakresie trybu postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze toksykologicznym; sporządzanie komunikatów podawanych do wiadomości publicznej o ryzyku wystąpienia lub wystąpieniu zagrożenia o charakterze toksykologicznym.
Dodatkowe zadania zawodowe:
zarządzanie i kierowanie pracą w laboratoriach analitycznych wykonujących pomiary stężeń czynników toksycznych w środowisku i w materiale biologicznym, w agencjach rządowych zajmujących się np. rejestracją substancji toksycznych, leków, żywności lub kosmetyków, w zespołach przygotowujących projekty normatywów higienicznych dla środowiska pracy lub środowiska życia oraz lokalnej administracji różnych szczebli, pionie sanitarno-epidemiologicznym, pionie ochrony środowiska, działach bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...
Sekcja ta obejmuje: - sprzedaż hurtową i detaliczną (tj. sprzedaż niewymagającą ...
Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.