263501 - Kurator sądowy

Wykonuje zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym i profilaktycznym w stosunku do podopiecznych oddanych pod nadzór (dozór) przez orzeczenie sądowe.


Zadania zawodowe:

- organizowanie i kontrolowanie pracy kuratorów społecznych, a także instytucji społecznych oraz osób sprawujących dozory; - organizowanie szkoleń kuratorów społecznych; - analizowanie sprawozdań składanych przez kuratorów społecznych z powierzonych im dozorów; - udzielanie pomocy kuratorom społecznym co do metod i form oddziaływania wychowawczego; - bezpośrednie sprawowanie dozorów (lub nadzorów), zwłaszcza w sprawach trudnych; - współdziałanie ze szkołami i instytucjami zajmującymi się wychowaniem, leczeniem oraz udzielającymi pomocy podopiecznym; - współpraca ze służbą penitencjarną zakładów karnych oraz pracownikami pedagogicznymi zakładów poprawczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych; - przeprowadzanie na zlecenie sądu wywiadów środowiskowych;współpraca z zakładami pracy, w których wykonywana jest nieodpłatnie dozorowana praca w ramach ograniczenia wolności; - kontrolowanie wykonywania innych obowiązków nałożonych na skazanego przez sąd; - współdziałanie w organizowaniu i świadczeniu pomocy postpenitencjarnej; - udzielanie podopiecznym pomocy w organizowaniu nauki, pracy i czasu wolnego; - sprawowanie kontroli nad wykonywaniem obowiązków przez rodziców, których władza rodzicielska została ograniczona w inny sposób niż ustanowienie nadzoru kuratora; - udzielanie pomocy nieletnim zwalnianym z zakładów o charakterze wychowawczym i poprawczym oraz opuszczającym rodziny zastępcze; - bezpośrednie kierowanie lub nadzorowanie pracy kuratorskich ośrodków pracy z młodzieżą.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Psycholog sądowy - Psycholog sądowy to wysoce wykwalifikowany specjalista, który odgrywa kluczową rolę w systemie wymiaru sprawiedliwości. Jego głównym zadaniem jest ocena stanu psychicznego osób biorących udział w postępowaniach sądowych, co może obejmować zarówno oskarżonych, jak i świadków. Psycholog sądowy przeprowadza szczegółowe badania psychologiczne, które pozwalają na zrozumienie motywacji, zachowań oraz ewentualnych zaburzeń psychicznych, które mogą mieć wpływ na przebieg sprawy. \n\nOprócz oceny psychologicznej, psycholog sądowy często udziela wsparcia psychologicznego osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z postępowaniem sądowym. Może to obejmować pomoc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem czy traumą, które mogą towarzyszyć uczestnikom procesu. Współpracując z prawnikami, sędziami oraz innymi specjalistami, psycholog sądowy przyczynia się do lepszego zrozumienia kontekstu psychologicznego sprawy, co może mieć istotny wpływ na wydawane wyroki. Jego praca wymaga nie tylko wiedzy z zakresu psychologii, ale także umiejętności interpersonalnych oraz etycznego podejścia do trudnych i często emocjonalnych sytuacji.

Jakie PKD dla zawodu kurator sądowy?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 84.23.Z - Wymiar sprawiedliwości

Sekcja ta obejmuje: - działalność ustawodawczą i wykonawczą prowadzoną przez cen...

Sekcja O, Dział: 84, Grupa: 84.2, Klasa: 84.23

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →