541201 - Strażnik w zakładzie dla nieletnich

Jako mianowany pracownik resortu wymiaru sprawiedliwości zapewnia porządek i bezpieczeństwo w zakładach poprawczych oraz schroniskach dla nieletnich.


Zadania zawodowe:

legitymowanie (sprawdzanie tożsamości) osób przybywających lub opuszczających zakłady poprawcze bądź schroniska dla nieletnich (zwane dalej zakładami); zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym oraz innym osobom tam przebywającym; zabezpieczenie zakładu przed osobami niepowołanymi, strzeżenie mienia zakładu, ochrona przed zagrożeniami wewnętrznymi i zapewnienie prawidłowego rozmieszczenia nieletnich przebywających w zakładzie; konwojowanie nieletnich osadzonych w zakładzie na polecenie naczelnika jednostki, prezesa sądu opiekuńczego (sądu rodzinnego właściwego w sprawach nieletnich) lub prokuratora; konwojowanie mienia powierzonego dozorowi zakładu; dozór bądź asysta w sytuacjach wymagających zapewnienia bezpieczeństwa nieletniego lub innych osób bądź w celu uniemożliwienia niepożądanych kontaktów (np. z dorosłymi przestępcami podczas czynności procesowych lub wyjazdu na badania lekarskie w szpitalu więziennym); współdziałanie z wyspecjalizowanymi pracownikami zakładu w zakresie wychowania i nauczania nieletnich w celu ich resocjalizacji i readaptacji społecznej; stosowanie dozwolonych środków przymusu bezpośredniego w celu wymuszenia posłuchu, przeciwdziałanie targnięciom się na życie i zdrowie, nawoływaniom do buntu, zbiorowej ucieczki, groźnemu zakłóceniu spokoju, porządku lub niszczeniu mienia; współdziałanie z administracją zakładu w zakresie niezbędnym do wykonania kar regulaminowych, egzekwowania obowiązku nauki, przeciwdziałania świadomemu niszczeniu narzędzi i materiałów (np. w warsztatach szkolnych); przeciwdziałanie aktom terroru ze strony nieletnich tworzących w zakładzie grupy nieformalne o cechach podkultury; obsługa służbowych środków transportu przystosowanych do przewozu nieletnich pod konwojem; obsługa świetlnych urządzeń sygnałowych lub akustycznych urządzeń alarmowych; współdziałanie z policją w wypadku większych zagrożeń bezpieczeństwa zakładu (planowane bunty zbiorowe, ucieczki, niszczenie mienia, współdziałanie z osobami z zewnątrz - zwłaszcza z dorosłymi przestępcami).


Dodatkowe zadania zawodowe:

wykonywanie czynności wynikających z incydentalnych decyzji przełożonych w sytuacjach nadzwyczajnych, występujących zwłaszcza w placówkach o wzmocnionym nadzorze, przewidzianych dla osób szczególnie zdemoralizowanych


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Pracownik socjalny - Pracownik socjalny to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w systemie wsparcia społecznego, pomagając osobom i rodzinom w pokonywaniu trudności życiowych. Jego praca polega na identyfikowaniu potrzeb klientów, ocenie ich sytuacji oraz opracowywaniu indywidualnych planów wsparcia. Pracownicy socjalni często współpracują z różnymi instytucjami publicznymi, takimi jak ośrodki pomocy społecznej, szkoły czy organizacje pozarządowe, aby zapewnić kompleksową pomoc w zakresie zabezpieczeń społecznych. W swojej codziennej pracy zajmują się nie tylko udzielaniem wsparcia emocjonalnego, ale także doradztwem w zakresie dostępu do różnych form pomocy, takich jak zasiłki, mieszkania socjalne czy programy rehabilitacyjne. Pracownicy socjalni muszą wykazywać się empatią, cierpliwością oraz umiejętnościami interpersonalnymi, aby skutecznie wspierać swoich klientów w trudnych momentach ich życia.
  • Kurator sądowy - Kurator sądowy to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w systemie wymiaru sprawiedliwości, szczególnie w kontekście resocjalizacji osób młodocianych. Jego głównym zadaniem jest nadzorowanie wykonania orzeczeń sądowych, co obejmuje zarówno monitorowanie postępów w resocjalizacji nieletnich, jak i wspieranie ich w procesie reintegracji społecznej. Kuratorzy sądowi współpracują z różnymi instytucjami, takimi jak szkoły, ośrodki wychowawcze czy organizacje pozarządowe, aby zapewnić kompleksową pomoc swoim podopiecznym. W swojej pracy muszą wykazywać się empatią, cierpliwością oraz umiejętnościami interpersonalnymi, aby skutecznie motywować młodych ludzi do zmiany swojego zachowania i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Dodatkowo, kuratorzy sądowi często pełnią rolę doradcza, pomagając rodzinom w trudnych sytuacjach oraz edukując ich na temat konsekwencji prawnych i społecznych działań ich dzieci.

Jakie PKD dla zawodu strażnik w zakładzie dla nieletnich?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 84.30.Z - Obowiązkowe zabezpieczenia społeczne

Sekcja ta obejmuje: - działalność ustawodawczą i wykonawczą prowadzoną przez cen...

Sekcja O, Dział: 84, Grupa: 84.3, Klasa: 84.30
PKD 84.23.Z - Wymiar sprawiedliwości

Sekcja ta obejmuje: - działalność ustawodawczą i wykonawczą prowadzoną przez cen...

Sekcja O, Dział: 84, Grupa: 84.2, Klasa: 84.23
PKD 87.10.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem zapewniająca opiekę pielęgniarską

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.1, Klasa: 87.10
PKD 87.20.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.2, Klasa: 87.20
PKD 87.30.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.3, Klasa: 87.30
PKD 87.90.Z - Pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 87, Grupa: 87.9, Klasa: 87.90
PKD 88.10.Z - Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 88, Grupa: 88.1, Klasa: 88.10
PKD 88.99.Z - Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana

Sekcja ta obejmuje: - opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub...

Sekcja Q, Dział: 88, Grupa: 88.9, Klasa: 88.99

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →