713104 - Szpachlarz

Szpachlarz przygotowuje, wygładza i wykańcza obrabiane powierzchnie ścian metodą szpachlowania. Szpachlarz jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest wyrównywanie i wygładzenie ścian. Rezultatem jego pracy są powierzchnie ścian przygotowane do malowania, tapetowania bądź innego typu wykończenia. Jego praca polega na usunięciu starych powłok malarskich i nierówności, sprawdzeniu przyczepności, wzmocnieniu i wyrównaniu chłonności podłoża (gruntowanie), uzupełnieniu ubytków i pęknięć, montażu listew narożnikowych, szpachlowaniu warstwą wyrównującą, szpachlowaniu warstwą wygładzającą i szlifowaniu powierzchni. Szpachlarz jest odpowiedzialny za dobór narzędzi do szpachlowania i właściwą ich eksploatację. Obowiązkiem szpachlarza jest zachowanie zasad technologicznych i przestrzeganie norm bezpieczeństwa. Osoba wykonująca zawód szpachlarza powinna umieć w stopniu podstawowym odczytywać dokumentację techniczną.


Zadania zawodowe:

przygotowywanie materiałów i narzędzi do pracy; przygotowywanie ścian do szpachlowania (usunięcie starych powłok malarskich i nierówności, odtłuszczanie, sprawdzanie przyczepności); wzmacnianie, wyrównywanie chłonności podłoża, zwiększanie przyczepności (gruntowanie); uzupełnianie ubytków i pęknięć; montowanie listew wyrównujących; szpachlowanie warstwą wyrównującą; szpachlowanie warstwą wygładzającą; szlifowanie powierzchni; organizowanie stanowiska pracy, w tym przestrzeganie zasad BHP i ochrony ppoż., ergonomii oraz ochrony środowiska. Pracodawcy poszukują najczęściej szpachlarzy z wykształceniem gimnazjalnym. Nauka zawodu odbywa się poprzez kursy, szkolenia zawodowe a także przyuczenie na stanowisku pracy. Szkolenia i kursy przygotowujące do tego zawodu organizowane są również przez publiczne służby zatrudnienia w ramach programów aktywizujących osoby bezrobotne lub osoby pozbawione wolności – organizowane w zakładach karnych oraz przez inne instytucje szkoleniowe. Na stanowisku szpachlarza zatrudniane są często osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym w kierunkach związanych z branżą usług budowlanych. Szpachlarz w ramach ustawicznego uczenia się, powinien brać udział w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenia i organizacje branżowe.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Szwaczka - Szwaczka to kluczowy zawód w branży odzieżowej, odpowiedzialny za precyzyjne szycie elementów odzieży w zakładach produkcyjnych. Osoby pracujące na tym stanowisku często obsługują różnorodne maszyny do szycia, co wymaga nie tylko umiejętności manualnych, ale także znajomości technologii i materiałów. Szwaczki muszą być dokładne i skrupulatne, aby zapewnić wysoką jakość wyrobów, a także potrafić pracować w zespole, często w szybkim tempie, aby sprostać wymaganiom produkcyjnym. W ich codziennej pracy istotne jest również przestrzeganie norm bezpieczeństwa oraz dbanie o porządek w miejscu pracy. Szwaczki mogą specjalizować się w różnych rodzajach odzieży, od odzieży codziennej po eleganckie kreacje, co sprawia, że ich praca jest różnorodna i pełna wyzwań.

Jakie PKD dla zawodu szpachlarz?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 14.13.Z - Produkcja pozostałej odzieży wierzchniej

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 14, Grupa: 14.1, Klasa: 14.13

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →