723318 - Mechanik pojazdów kolejowych

Wykonuje prace związane z utrzymaniem i naprawą i maszyn i urządzeń mechanicznych taboru kolejowego; montuje maszyny i urządzenia w pojazdach kolejowych: podwozia i nadwozia, pudła wagonowe i lokomotywowe, wózki, urządzenia grzewcze, instalacje wodne oraz sanitarne, urządzenia wyposażenia wnętrz wagonów i lokomotyw, układów hamulca i wentylacji; naprawia i kontroluje stan techniczny taboru kolejowego oraz wyposażenie przedziałów wagonu pasażerskiego.


Zadania zawodowe:

organizowanie stanowiska pracy i wyposażanie go w niezbędne narzędzia i materiały do montażu i napraw urządzeń pojazdów kolejowych takich jak: wiertarki, szlifierki, gwintownice, przecinaki itp. oraz narzędzi pomiarowych suwmiarki, mikrometry, poziomice itp.; wykonywanie przeglądów technicznych stałych i okresowych oraz dokonywanie oceny stanu technicznego poszczególnych urządzeń pojazdów kolejowych; montowanie, instalowanie, uruchamianie i regulowanie maszyn i urządzeń w pojazdach kolejowych; dokonywanie napraw awaryjnych i rewizyjnych pojazdów kolejowych, z wykorzystaniem narzędzi ślusarskich, ręcznych narzędzi elektrycznych i pneumatycznych; kontrolowanie jakości wykonywanych prac i usuwanie usterek; dokonywanie doboru sposobu zabezpieczenia części maszyn i elementów oraz zespołów pojazdów kolejowych przed korozją. naprawianie nadwozia wagonów towarowych, urządzeń ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i układu elektrycznego wagonu pasażerskiego; sprawdzanie i naprawianie drzwi wagonów pasażerskich, stanu technicznego i wyposażenia przedziałów wagonu pasażerskiego; naprawianie pojazdów trakcyjnych i wykonywanie pomiarów eksploatacyjnych w urządzeniach, aparatach i mechanizmach napędowych; sprawdzanie pojazdów kolejowych pod kątem przygotowania ich do ruchu w oparciu o obowiązujące przepisy; rozwijanie własnych kompetencje zawodowych oraz aktualizacja wiedzy z zakresu nowych metod napraw i utrzymania ruchu pociągów; przestrzeganie zasad etyki zawodowej, ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowania przepisów prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.


Dodatkowe zadania zawodowe:

uczestniczenie w testowaniu pojazdów kolejowych w czasie jazd próbnych oraz badań na stacjach prób.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Mechanik lokomotyw - Mechanik lokomotyw to wysoce wykwalifikowany specjalista, którego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawności technicznej oraz bezpieczeństwa lokomotyw. W swojej pracy zajmuje się nie tylko naprawą uszkodzeń, ale także regularną konserwacją, co pozwala na długotrwałe i bezawaryjne funkcjonowanie tych potężnych maszyn. Mechanik lokomotyw musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki oraz hydrauliki, aby skutecznie diagnozować i rozwiązywać problemy techniczne. Współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak inżynierowie czy technicy, aby zapewnić, że wszystkie systemy lokomotywy działają zgodnie z normami bezpieczeństwa. Jego praca jest kluczowa dla utrzymania ciągłości ruchu kolejowego, a także dla ochrony życia i zdrowia pasażerów oraz pracowników kolei.

Jakie PKD dla zawodu mechanik pojazdów kolejowych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 33.17.Z - Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu transportowego

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 33, Grupa: 33.1, Klasa: 33.17

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →