731106 - Zegarmistrz

Wykonuje prace konserwacyjne i naprawcze wszelkiego rodzaju zegarów i zegarków: naręcznych, pierścionkowych, kieszonkowych, zdobniczych, budzików, sportowych, ściennych, wieżowych i innych mechanicznych i elektronicznych; ustala przyczyny złego funkcjonowania mechanizmów, reguluje i sprawdza działanie naprawionego mechanizmu, wymienia baterie, posługując się podstawowymi zestawami narzędzi zegarmistrzowskich, przyrządami pomiarowymi, tokarką zegarmistrzowską, wciskarką do kamieni, wiertarką, czyszczarką mechaniczną, sprawdzarką chodu zegarka i innymi.


Zadania zawodowe:

przyjmowanie zleceń od klientów na usługi zegarmistrzowskie; rozpoznawanie przyczyn wadliwego funkcjonowania mechanizmu zegarowego; przeprowadzanie konserwacji i przeglądów technicznych mechanizmów zegarowych; montowanie i demontowanie mechanizmów zegarowych; wykonywanie nowych części mechanizmów zegarowych; naprawianie i wymienianie uszkodzonych części oraz regulowanie mechanizmów zegarowych z wykorzystaniem podstawowych operacji ślusarskich, jak: piłowanie, wiercenie, toczenie, szlifowanie, docieranie itp.; przeprowadzanie prób działania zegarów i zegarków po naprawie, regulacja oraz konserwacja; wykonywanie rozliczeń kosztów usług w zakresie naprawy zegarów i zegarków.


Dodatkowe zadania zawodowe:

pełnienie funkcji kierownika usługowego zakładu zegarmistrzowskiego;
praca na stanowisku montażysty w fabrykach produkujących mechanizmy zegarowe.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Zegarmistrz - Zegarmistrz to wykwalifikowany rzemieślnik, który specjalizuje się w produkcji, naprawie oraz konserwacji zegarków i zegarów. Jego praca wymaga nie tylko precyzyjnych umiejętności manualnych, ale także głębokiej wiedzy z zakresu mechaniki oraz technologii zegarmistrzowskiej. Zegarmistrz potrafi złożyć skomplikowane mechanizmy zegarowe, a także diagnozować i naprawiać wszelkie usterki, które mogą wystąpić w zegarkach. W swojej pracy korzysta z różnorodnych narzędzi, takich jak mikroskopy, wkrętaki, czy specjalistyczne narzędzia do regulacji czasu. Oprócz naprawy, zegarmistrz często zajmuje się również konserwacją, co pozwala na przedłużenie żywotności zegarów i zegarków. W dobie nowoczesnych technologii, wielu zegarmistrzów łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi rozwiązaniami, co sprawia, że ich praca staje się jeszcze bardziej fascynująca i różnorodna.

Jakie PKD dla zawodu zegarmistrz?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 95.25.Z - Naprawa zegarów, zegarków oraz biżuterii

Sekcja ta obejmuje: - działalność organizacji członkowskich, - naprawę komputeró...

Sekcja S, Dział: 95, Grupa: 95.2, Klasa: 95.25

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →